17
2020
2013-07-12

Nowa drużyna harcerska


W sobotę 29 czerwca na terenie Sokołowskiego Domu Harcerza odbyła się ważna uroczystość - 13 GZ „Mali Odkrywcy” przestała istnieć, przekształcając się w 13 Drużynę Harcerską im. Cichociemnych”. Czas nie stoi w miejscu, więc zuchy dorosły do harcerstwa. Założycielką i drużynową 13 GZ była dh. Katarzyna Nawacka, nauczycielka Miejskiego Przedszkola nr 4. Druhna Kasia  jest teraz drużynową swoich harcerzy. Jak powiedziała, przez kilka miesięcy gromada podejmowała różne działania, żeby stać się drużyną, a dwa zadania zostaną zrealizowane już wkrótce na obozie harcerskim w Jaśkowie.
Na sobotnim harcerskim  ognisku byli  obecni rodzice, instruktorzy hufca i inni przyjaciele drużyny, w tym Maciej Wójcicki z zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa Sokołów. Gość specjalny – historyk Jacek Odziemczyk bardzo obrazowo opowiadał o o czasach II wojny światowej i „cichociemnych”, czyli żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych zrzucanych na spadochronach do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu walki z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia ruchu oporu w kraju. Z  Anglii, a od 1944 roku z Włoch do Polski odbyły się 82 loty, podczas których zrzucono 316 żołnierzy-cichociemnych. Spośród nich  zginęło 112, w tym 9 podczas lotu lub skoku, 84 w walce lub zostało zamordowanych przez gestapo, 10 zażyło truciznę po aresztowaniu, na 9 wykonano po wojnie karę śmierci na podstawie wyroków sądów Polski Ludowej w okresie stalinizmu. Spośród 91 cichociemnych, którzy brali udział w powstaniu warszawskim, 18 zginęło w walce. Słynni cichociemni to miedzy innymi Jan Piwnik „Ponury”, Bolesław Kontrym „Żmudzin” i jedyna kobieta spośród 15 szkolonych – Elżbieta Zawacka (emerytowana prof. dr hab. UMK w Toruniu, generał brygady, dama Orderu Orła Białego, zmarła  w 2009 roku w wieku 100 lat). Gawęda Jacka Odziemczyka bardzo zaciekawiła obecnych, którzy pod kierunkiem opowiadającego niejednokrotnie wchodzili w role bohaterów opowieści.
W trakcie ogniska nie zabrakło harcerskich piosenek śpiewanych przy dźwiękach gitar, a spotkanie zakończyło się tradycyjną iskrą przyjaźni.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe