17
2020
2019-10-15

Nowa baza LPR oficjalnie otwarta


Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego funkcjonuje w Sokołowie Podlaskim od trzech lat. Do tej pory śmigłowiec stacjonował w tymczasowym namiocie, a pracownicy i obsługa bazy urzędowała w hangarze. W poniedziałek 7 października odbyło się oficjalne otwarcie nowego budynku i prezentacja jego wyposażenia.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska, poseł Marek Sawicki, poseł Daniel Milewski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska wraz z Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Magdaleną Sałatą, Starosta Powiatu Sokołowskiego Elżbieta Sadowska wraz z Wicestarostą Ryszardem Domańskim, radny powiatowy i były starosta Leszek Iwaniuk, Wiceburmistrz Miasta Sokołów Podlaski Krzysztof Dąbrowski, Dyrektor SP ZOZ Maria Sikorska, księża, delegacje policji, jednostek straży pożarnej, lekarze, sanitariusze i pracownicy bazy. Wszystkich gości powitali Dyrektor LPR dr hab. Robert Gałązkowski oraz Kierownik Bazy LPR w Sokołowie Podlaskim rat. med. Paweł Świnarski. Poświęcenia bazy dokonał ks. Henryk Kalinowski z Parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim.

Dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 8,6 mln zł udało się wybudować bazę z prawdziwego zdarzenia. Załoga ma do dyspozycji 700-metrowy budynek, w którym mieszczą się pomieszczenia operacyjne, socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar. Rozkład zaplanowano tak, aby jak najsprawniej móc odtworzyć gotowość załogi do kolejnej misji. Baza wyposażona jest w stację paliw, miejsca postojowe dla śmigłowca, strefę końcowego podejścia i startu oraz elektryczną platformę, na której przetransportowuje się śmigłowiec do hangaru. Oprócz tego na terenie bazy wybudowano parking, ciągi piesze i jezdne oraz inne elementy małej architektury.

Inwestycja trwała ponad rok. Jej efektem jest zwiększenie dostępności do Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego na terenie Mazowsza, a także skrócenie czasu dotarcia do nagłego zdarzenia i rozszerzenie zasięgu działania lotniczego zespołu ratownictwa medycznego. Jak przyznają ratownicy, polepszeniu uległy przede wszystkim warunki i komfort pracy, co przełoży się na dyspozycyjność załogi i jakość niesionej pomocy.

Baza w Sokołowie Podlaskim jest jedną z 21 stałych baz HEMS w Polsce (trzecią na Mazowszu, pozostałe to Warszawa i Płock). Rocznie realizuje się tu ponad 400 misji. Skład załogi śmigłowca to pilot, ratownik medyczny / pielęgniarz oraz lekarz. Ogólnie w bazie zatrudnionych jest pięciu lekarzy, trzech ratowników, trzech pilotów i obsługa techniczna.

Śmigłowiec najczęściej jest dysponowany do wypadków komunikacyjnych i nagłych zachorowań takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.
KDC 


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe