17
2020
2011-11-26

Nocne poetyckie spotkanie w Jabłonnie Lackiej


. Na tą cykliczną jesienną imprezę tradycyjnie najliczniej przybyli twórcy z tutejszej gminy, ale nie zabrakło też przedstawicieli powiatu sokołowskiego i Siedlec. Wszyscy zostali gościnnie przyjęci przez organizatorów wprawdzie nie chlebem i solą, ale bigosem, kawą, herbatą i ciastem. Po powitaniu poetów i publiczności przez Dyrektor GOK-u panią Barbarę Gizińską, imprezę rozpoczął wieloletni gospodarz spotkań i konferansjer Lech Zakrzewski stwierdzając, że poezja jest dla wszystkich, a ta impreza przyciąga ludzi w różnym wieku piszących wiersze.

Formuła turnieju polegała na tym, że każdy uczestnik, bez wcześniejszego zgłaszania, prezentował nigdzie niepublikowany swój jeden wiersz. Wystąpiło prawie dwudziestu twórców w czterech kategoriach wiekowych. Tym razem najliczniej reprezentowani byli najmłodsi, wśród których większość stanowili uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Czekanowie.

Prezentowane wiersze dotykały ważnych spraw międzyludzkich,  stanowiąc osobistą refleksję autorów nad smutkami i radościami życia. Cieszy, że w dzisiejszym świecie jest miejsce dla sztuki słowa, że są ci, którzy piszą i ci , którzy znajdują w  wierszach coś z prawdy własnego serca.

 Jury w składzie: Hanna Lecyk – przewodnicząca, Wanda Michalczuk, Bogumiła Korbuszewska, Sławomir Hardej i Jerzy Strzała przyznało w I kategorii wiekowej (szkoły podstawowe) I miejsce Julii Jurczak (Dzierzby) II – Kindze Hardej (Czekanów), III – Oli Borys i Sebastianowi Żołkowskiemu (Czekanów), w kategorii gimnazjum wyróżniono Karolinę Kozłowską i Darię Zawadzką, w kategorii III (17 – 25 lat) I miejsce zajął Sylwester Kozłowski (I LO Sokołów), II – Anna Kalinowska (Tchórznica), III – Magdalena Frączek (Sokołów).  W kategorii powyżej 25 lat I miejsce przypadło Adamowi Końcy (Siedlce), II – Irenie Filipczuk (Kupientyn), wyróżnienia dla Lucyny Maksimiak (Hołowienki) i Piotra Krzemieniewskiego (Sokołów). Wszyscy występujący otrzymali dyplomy i nagrody ksiażkowe.

 Drugą część imprezy wypełnił recital Gabrieli Pliszki, której na instrumencie klawiszowym akompaniował Michał Ostromecki.  Zaprezentowala ona  piosenki Anny German, Krystyny Prońko, Grażyny Łobaszewskiej i Grzegorza Turnaua. Ta młoda artystka to mieszkanka naszego powiatu i  studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Śpiewa od wielu lat i ma liczne grono wielbicieli swego wyjątkowego głosu. Zachwycała i zwyciężała na festiwalach, uświetnia też różne  kulturalne przdsięwzięcia w Sokołowie i okolicy. Jej  występ na Nocy Poetów doskonale wpisał się w nastrój spotkania i wzbudził podziw zgromadzonych.

  Impreza zakończyła się tradycyjnym nocnym poetyckim  biesiadowaniem.

J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe