2
2020
2018-06-26

Noc Świętojańska nad Bugiem


Po latach przerwy obchody Nocy Świętojańskiej powróciły w tym roku do Gródka nad Bugiem. Wprawdzie deszcz pokrzyżował nieco program uroczystości, na szczęście występy na scenie plenerowej i wieczorny obrzęd mogły odbyć się bez przeszkód.

Wydarzenie, organizowane przez Sokołowski Ośrodek Kultury i Ośrodek Gródek Dwór rozpoczęła o godz. 11 uroczysta niedzielna Msza Święta w zabytkowym siedemnastowiecznym kościele pw. Świętej Trójcy w Gródku - dawnej cerkwi unickiej. W kazaniu ks. proboszcz Grzegorz Bałczyński, nawiązując do narodzin św. Jana odniósł się do narodzin każdego dziecka. Podkreślił, że każde życie jest darem Bożym i człowiek ma do wykonania jakiś Boży plan, a Jan Chrzciciel uczy nas iść za głosem prawdy. Piękną oprawę muzyczną liturgii zapewnił Chór Kameralny KOE z SOK.

Po południu na plenerowej scenie wystąpili „Jabłoniacy” z GOK w Jabłonnie Lackiej, ZPiT „Sokołowianie” – grupa dziecięca, młodzieżowa i dorosła, „Kapela Wuja Krzycha". Wspaniałym wydarzeniem artystycznym był też koncert „od klasyki do rozrywki" w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego, Filharmonii Narodowej, scen rewiowych i musicalowych – scenariusz i prowadzenie Ryszard Nowaczewski. Niedaleko sceny odbywał się jarmark rękodzieła i produktów regionalnych.

Wieczorem zgromadzeni na nadbużańskiej skarpie podziwiali zabawy przy ognisku i barwny obrzęd rzucania wianków do rzeki zaprezentowany przez ZPiT „Sokołowianie”.

Impreza przyczyniła się do integracji środowiska lokalnego, jak również pokazała, jak bogate i trwałe jest nasze kulturowe dziedzictwo.
 J.O.  
Fot. J.O., SOK, grodeknadbugiem.pl

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe