17
2020
2011-01-26

Nigdy nie wolno się poddawać...


Kiedy rozpoczynali zbiórkę pieniędzy na protezę ręki dla Krzysztofa, licealisty chorego na nowotwór - kwota 170 tys. zł. wydawała się niebotyczna. Dziś organizatorzy akcji mają na koncie… blisko 120 tys. zł!

Pieniądze zbierają już blisko rok. Zaczęli wkrótce po tym, jak dowiedzieli się, że ich kolega – wówczas uczeń I klasy LO w Sokołowie Krzysztof Krasnodębski cierpi na złośliwego kostniakomięsaka. Chłopcu amputowano rękę. Cały czas poddawany jest też chemioterapii i dzielnie walczy z chorobą.

Zbierali w wielu miejscach
Do tego, by Krzysztof mógł łatwiej radzić sobie w codziennym życiu – potrzebna jest proteza ręki. Jest ona bardzo droga, koszt szacuje się bowiem na 170 tys. zł. Szkolni koledzy licealisty, na czele z wychowawczynią Urszulą Kołodziejczuk, zorganizowali cykl przedsięwzięć, które miały pomóc w zebraniu tej – jak się wydawało – ogromnie dużej kwoty.
- Zadanie nie było łatwe, ale wspólnymi siłami, przy pomocy wychowawców i uczniów z innych klas, udało nam się w dużej mierze osiągnąć wyznaczony cel. Na całą akcję składało się mnóstwo pojedynczych przedsięwzięć, takich jak zbiórki pieniędzy w supermarketach, kościołach, szkołach – podkreśla Małgorzata Jabłońska, koleżanka z klasy Krzysztofa. - W podziękowaniu dla uczniów, którzy nam pomogli zorganizowaliśmy pierwszy koncert w czerwcu 2010 roku. Widząc zaangażowanie tak wielu młodych ludzi postanowiliśmy zwiększyć zasięg naszych akcji i trafić do dorosłych mieszkańców Sokołowa i okolic. Z czasem do pomocy zaprosiliśmy wiele firm i prywatnych przedsiębiorców, głównie z powiatu sokołowskiego. Postanowiliśmy zorganizować drugi koncert.

Wielki koncert
- Początkowo grudniowy koncert nie był planowany z tak wielkim rozmachem. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu znanej aktorki młodego pokolenia Lidii Sadowej o naszych staraniach zrobiło się głośno. Lidia pochodzi z Sokołowa, kończyła nasze liceum. Zaczynała karierę w naszej szkolnej grupie teatralnej „Preteksty”, którą stworzyła pani Urszula Kosieradzka – mówi  licealistka Paulina Kruk. - Zapewne ogromny sentyment sprawił że nie tylko sama wzięła udział w koncercie, ale również zaangażował do udziału w nim swoich przyjaciół. Gdy do akcji włączyli się aktorzy polskich seriali: Laura Samojłowicz, Bożena Stachura, Tadeusz Chudecki, Leszek Zduń, Krzysztof Kwiatkowski i Marcin Rogacewicz - cała nabrała ona ogromnego rozpędu. Koncert poprzedziło spotkanie mieszkańców z aktorami w galerii SOK. Następnie na sali widowiskowej odbył się koncert. Oprócz występów artystycznych odbyły się licytacje wielu cennych przedmiotów. Goście okazali się bardzo hojni, wysoko licytowali wystawione przedmioty, kupowali te wystawione na sprzedaż i wrzucali datki do skarbon. Dzięki temu dochód tylko z koncertu to ponad 30 tys. zł.

Wielkie dzięki
Jak wylicza Urszula Kołodziejczuk, koordynatorka akcji pomocy Krzysztofowi i jego wychowawczyni – różne formy zbiórki: w sklepach, pod kościołami, podczas koncertów i z wpłat firm i osób prywatnych pozwoliły zgromadzić kwotę 116 tysięcy złotych.
- Tak duży odzew firm i ludzi był dla nas wszystkich bardzo miłym zaskoczeniem. Jesteśmy szczęśliwi, że nasz apel o pomoc spotkał się z taką życzliwości i zainteresowaniem. Bo cel jest naprawdę szlachetny – mówi Urszula Kołodziejczuk. – Jako społeczność szkolna, jesteśmy bardzo wdzięczni osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w naszą akcję. Nie sposób ich wszystkich wymienić, bo lista jest bardzo długa. Serdecznie dziękujemy za wysokie, kilkutysięczne wpłaty ze strony dużych firm, ale i za te drobne kwoty od ludzi z całej Polski, które były dla nas nie mniej ważne. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni. Dziękujemy też tym wszystkim, którzy rozpropagowali akcję pomocy Krzysztofowi. Wpłaty z tak odległych miejscowości, jak np. Rumia świadczą o tym, że wyszła już ona daleko poza granice miasta i powiatu sokołowskiego. Wszyscy mamy nadzieję, że ten cały wysiłek zwieńczy szczęśliwy finał i zebrane pieniądze pomogą Krzyśkowi powrócić do normalnego życia – dodaje wychowawczyni Krzysztofa.
TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ

JEDEN PROCENT DLA KRZYSZTOFA
Apel I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim.
Nasz kolega uczeń klasy IIA LO Krzysztof Krasnodębski jest leczony w klinice onkologicznej. Od wielu miesięcy podejmujemy działania mające na celu pomoc naszemu uczniowi i jego rodzicom w zbiórce funduszy na protezę ręki.
W ramach tej akcji na stronie internetowej naszej szkoły trwa licytacja przedmiotów ofiarowanych nam przez ludzi wielkiego serca. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć pod adresem:
www.liceum.sokolowpodl.pl/akcjapomozmykrzyskowi,1246,l1.html
Zakończenie licytacji – 28 lutego 2011 r.

Krzyśkowi można również pomóc przekazując 1 procent podatku na:
FUNDACJA DZIECIOM "ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ"
ul. Łomiańska 5, 01 – 685 Warszawa
KRS 0000037904
Na hasło: Krzysztof Krasnodębski

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

dzisiaj jest tylko hemia moze cos pomaga pisze bo sa leki ktore by mogly pomoc ale sa blokowane moja zona dr halina malina znalazla nowy system powstawania chorob na dzien dzisiejszy posiada ntybody jedna kropla na tydzien doustnie zatrzymuje horoby jak parkinson grakowiec choroby serca ale jest to wszysko blokowane przez ludzi ktorzy sa odpowidzialini za zdrowie ludzi odpowiadaja nas to nie interesuje a tak mozna by uratowac wiele ludzi jak mroz siatkarka i z takimi osiagnieciami jest bez pracy i zamknieto laboratorium #aksanton malina strona na internecie


2011-02-28 18:30:03

Dużo zdrowia, Krzysiu

Grzegorz
2011-01-28 15:21:44

Pani Ulu, wielkie brawa i podziękowania należą się też dla Pani. Za wszystko, co Pani zrobiła...

Młoda
2011-01-27 23:28:36

Wielkie brawa i szacunek dla organizatorów tej akcji.

MIKI
2011-01-26 01:08:09
Strona 1/1


Dane kontaktowe