17
2020
2013-09-27

Niezwykły koncert w bibliotece


Artyści Teatru Żydowskiego w Warszawie odwiedzili Sokołów Podlaski. Na koncert piosenek żydowskich w ich wykonaniu przyszło mnóstwo osób; miejsc siedzących zaczynało brakować...

Koncert odbył się w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w ostatnią niedzielę, 22 września o godzinie 15:00. Wśród zgromadzonej publiczności dostrzec można było wszystkie grupy wiekowe, nawet tych najmłodszych. Na samym początku głos zabrała Hanna Lecyk, dyrektor MBP, która podziękowała wszystkim za przybycie.
 
- 22 września 1942 roku Niemcy wywieźli ponad 6000 Żydów mieszkających w sokołowskim getcie do obozu w pobliskiej Treblince. Pamięci tych, którzy nie wrócili z Treblinki poświęcony jest dzisiejszy koncert - mówiła dyrektor.
 
W trakcie koncertu posłuchać mogliśmy repertuaru - który zdaniem artystów - ilustruje życie przedwojenne. W dalszej części koncertu pojawiły się także utwory powstałe i śpiewane podczas Holocaustu oraz utwory powojenne. Nie mogło także zabraknąć piosenek miłosnych. Utwory wykonali: Monika Chrząstowska, Izabella Rzeszowska, Ewa Dąbrowska, Henryka Rajfer, przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej.
 
Koncert trwał prawie półtorej godziny. Było spokojnie, nastrojowo, a nawet rytmicznie; publiczność bardzo chętnie śpiewała z artystami oraz klaskała w rytm muzyki. Zapewne każdemu jakiś utwór przypadł szczególnie do gustu.

KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe