17
2020
2013-03-22

Niedziela Palmowa, tydzień do Wielkanocy


Niedziela Palmowa w Kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień – czas upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm.
W wielu kościołach odbędą się uroczyste procesje z palmami.
Niedziela Palmowa w kalendarzu chrześcijańskim jest świętem ruchomym, przypada na siedem dni przed Wielkanocą. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa - świąt wielkanocnych.
W wielu miejscowościach zaplanowano Misteria Męki Pańskiej - obrazujące drogę krzyżową Jezusa. Nazwa święta pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm. Jego dwa kluczowe dwa momenty to: radosna procesja z palmami oraz czytanie jako Ewangelii Męki Pańskiej według jednego z trzech Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza. (Męka Pańska wg św. Jana jest czytana podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. Korzenie uroczystego obchodzenia niedzieli poprzedzającej Święta Wielkanocne i Wielki Tydzień sięgają czasów pierwszych chrześcijan.
W Jerozolimie już w IV wieku patriarcha dosiadał oślicy i otoczony radującymi się tłumami wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Zwyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii dopiero w XI wieku. Aż do reformy Kościoła katolickiego z 1955 r. istniał zwyczaj, że celebrans wychodził w Niedzielę Palmową przed kościół, a bramę świątyni zamykano. Kapłan uderzał w nią krzyżem trzykrotnie, wtedy dopiero brama otwierała się i razem z uczestnikami procesji wchodził do kościoła, aby odprawić mszę świętą. Symbol ten miał wiernym przypominać, że zamknięte niebo zostało otwarte dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa.
Od poniedziałku rozpoczyna się Wielki Tydzień.

LK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe