17
2020
2013-09-06

(Nie tylko muzyczna) niedziela w Gródku nad Bugiem


Wyjątkowym wydarzeniem pożegnano sezon wakacyjny w Gródku nad Bugiem. W niedzielne popołudnie 1 września w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gródku wystąpił kwintet smyczkowy Tomasza Radziwonowicza „I Solisti di Varsavia”.

Licznie przybyli melomani mieli też okazję wysłuchać opowieści o dziejach miejscowości i świątyni - dawnej cerkwi greko-katolickiej, zwiedzić Ośrodek „Gródek nad Bugiem”, a także spotkać się z artystami, uczestnikami Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Z biegiem Bugu”. To niecodzienne spotkanie zorganizowała Maria Koc - dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury przy wsparciu Wiesława Michalczuka - wójta Gminy Jabłonna Lacka, Andrzej Brochockiego - właściciela Ośrodka „Gródek nad Bugiem” i Stowarzyszenia Promocji Mistrzów „Masters Promotion”.
Po powitaniu zebranych przez dyrektor Marię Koc oraz wójta Wiesława Michalczuka, o ciekawej i niejednokrotnie burzliwej historii miejscowości opowiadał pan Andrzej Brochocki. Czynił to z nieukrywanym wzruszeniem jako nie tylko właściciel ośrodka, ale również tutejszy rodak. Jak poinformował, parafrazując słowa wielkiego papieża – Polaka, „tutaj dla mnie wszystko się zaczęło”. 
W szkole Gródku mama pana Andrzeja przez wiele lat była nauczycielką. Informacje o historii miejscowości można znaleźć w monografii Anny Zielińskiej „Zarys dziejów Gródka nad Bugiem” i w książce Mariana Pietrzaka „Dwory, folwarki, pałace Zachodniego Podlasia”, o czym wspomniał prelegent. 
Historię świątyni i parafii gródeckiej zaprezentował ks. proboszcz Grzegorz Bałczyński. Pierwszą cerkiew unicką w Gródku wzniesiono ok. 1604 roku. Obecny kościół powstał w XVIII wieku. Przed 1786 rokiem w pożarze plebanii spłonęły wszystkie księgi metrykalne. Po upadku Powstania Styczniowego władze rosyjskie rozpoczęły tutaj rusyfikację. W 1874 roku proboszcz ks. Klemens Wasilewski został wywieziony w głąb Rosji, a kościół zamieniono na cerkiew prawosławną. Niektórych unitów, którzy nie chcieli przyjąć prawosławia, aresztowano, kilka osób zesłano na Syberię, Na pozostałych mieszkańców nałożono wysokie kontrybucje pieniężne, a zimą 1875 roku musieli żywić ok. 500 żołnierzy i 100 kozackich koni. Prześladowania trwały do carskiego edyktu tolerancyjnego z 30 kwietnia 1905. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku biskup siedlecki Henryk Przeździecki utworzył w Gródku parafię katolicką obrządku łacińskiego. Obecnie jest to jedna z najmniejszych parafii w Diecezji Drohiczyńskiej.
Po prelekcjach w świątyni  zabrzmiała muzyka wielkich mistrzów w opracowaniu T. Radziwonowicza i pięknym wykonaniu kwintetu smyczkowego (dwoje skrzypiec, altówka, wiolonczela i kontrabas). Zgromadzeni mieli możliwość wysłuchania kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Johannesa Brahmsa oraz  muzyki filmowej Waldemara Kazaneckiego („Noce i dnie), Ennio Moriconne („Misja”) i Roberta Jansonsa („Świadectwo”). Koncert ubogacały opowieści o muzyce i kompozytorach, przedstawiane przez T. Radziwonowicza. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a na bis wykonali szlagier Hanki Ordonówny, „Kiedy znów zakwitną białe bzy” i fragment serenady „Eine kleine Nachtmusik” W. A. Mozarta. Warto dodać, że założony przez skrzypka Tomasza Radziwonowicza zespół „I Solisti di Varsavia” od początku istnienia prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. W swoim bogatym repertuarze ma utwory wszystkich epok, począwszy od baroku, a skończywszy na dziełach współczesnych nie wyłączając jazzu. 
Po koncercie był czas na zwiedzanie wspaniale odnowionego, rozbudowanego i zagospodarowanego ośrodka, podziwianie obrazów powstałych w trakcie pleneru malarskiego, rozmowy z artystami  oraz na  chwile relaksu na nadbużańskiej skarpie, skąd roztacza się chyba najpiękniejszy w naszym regionie widok na rzekę Bug. Po uczcie dla ducha - uczta dla ciała czyli pieczone przy ognisku kiełbaski i kaszanka z grilla.
 
JO
« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe