17
2020
2011-05-26

Nie budujmy nowych podziałów


W sobotę 21 maja w Treblince zaprezentowano książkę o Polakach, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów. Autorzy podkreślają, że to publikacja oparta na faktach.

Prezentacja książki zatytułowanej „Dam im imię na wieki (Iz 56,5). Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów”, zorganizowana została 21 maja w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Tu są fakty
- Książka dokumentuje pozytywne postawy Polaków, ratujących życie ludzkie i okazujących pomoc Żydom w czasie II wojny światowej na obszarze trzech obecnych województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego – mówił rozpoczynając spotkanie Sławomir Kordaczuk, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach. - W sposób rzetelny podaje udokumentowane fakty. Relacje polsko-żydowskie wywołują wiele emocji, nierzadko podsycanych poprzez wiadomości nie do końca sprawdzone oraz niejasne intencje osób zajmujących się tematem.
- Zawsze jest nam bardzo przykro, że mogą pojawiać się tendencje, które usiłują wykorzystywać sytuacje i okoliczności, aby budować jakieś podziały, oddalać narodowości - stwierdził obecny na spotkaniu biskup Antoni Dydycz. - Wspólny powinien być opór i oburzenie narodu żydowskiego i naszego narodu przeciwko tego rodzaju tendencjom i poglądom. Oskarżanie się nawzajem do niczego nie prowadzi. Świadczy jedynie o małości ducha.
Biskup wspominał, jak będąc małym chłopcem towarzyszył swemu starszemu bratu podczas przekazania żywności, ukrywającej się w pobliżu ich domu Żydówce.

Trudne czasy
Autorzy książki zaprezentowali na spotkaniu poszczególne jej rozdziały. Pierwszy opisuje dzieje Treblinki od początków jej istnienia do XX wieku. Drugi opisuje Karny Obóz Pracy – Treblinka I. Przebywali w nim głównie Polacy. Trzeci rozdział poświęcono Obozowi Zagłady Treblinka II, w którym śmierć poniosło ponad 900 tys. Żydów. Czwarty poświęcony został osobom, które zginęły za udzielanie pomocy ludności żydowskiej. Piąty - zawiera informacje o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z okolic Treblinki. Szósty opisuje pomoc, jaką Polacy nieśli Żydom. Publikację kończą relacje świadków: ocalonych Żydów, byłych więźniów Treblinki oraz mieszkańców z sąsiedztwa obozów. Każdy rozdział ma podsumowanie w językach: hebrajskim i angielskim.
Edward Kopówka, kierownik muzeum w Treblince, podkreślił że, inicjatorem powstania książki jest pochodzący z okolic Treblinki ks. Paweł Rytel-Andrianik.
- Chociaż od kilku lat przebywa poza granicami Polski, pamięta o swych rodzinnych stronach. Poświęcił wiele czasu, aby dotrzeć do dokumentów, zarówno w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, jak też w Oxfordzie – zaznaczył Edward Kopówka. - W dyskusji, która toczy się od pewnego czasu, a w ostatnich miesiącach bardzo się nasiliła, nikt nie wspomina o „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, a tym bardziej o Polakach zamordowanym za pomoc Żydom. Ze smutkiem, trzeba przyznać, że był też handel i kopanie na terenie obozu. Jednak w tych biednych i zdemoralizowanych czasach, aby zapewnić pożywienie i zdobyć potrzebne produkty, ludzie posuwali się często do haniebnych czynów.

Promocja w Sokołowie
Autorzy książki przypomnieli również, że medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” odznaczono aż 93 osoby, z terenu byłego powiatu węgrowsko-sokołowskiego, na którego terenie działał obóz w Treblince.
Książka dostępna jest w wersji PDF, na stronach internetowych : www.treblinka-muzeum.eu oraz www.drohiczynska.pl. Wkrótce pojawi się też wersja papierowa. Z autorami publikacji będzie się można spotkać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim 17 czerwca o godz. 18.
TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe