43
2019
2018-07-11

Nie będzie Alei Zasłużonych?


Od kilku miesięcy radny miejski Zygmunt Wycech wraz z trojgiem innych radnych – Krystyną Matysiak, Robertem Dolińskim i Grzegorzem Kobylińskim – wnioskowali, aby podczas sesji Rady Miejskiej głosowano nad uchwałą stworzenia miejsca lokalnej historii na sokołowskim Bulwarze. Gdy w końcu projekt uchwały trafił pod głosowanie, nie przeszedł miażdżącą przewagą głosów.

Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 21 czerwca przedstawiono projekt uchwały w sprawie utworzenia Alei Zasłużonych Sokołowian pod nazwą „Aleja Sokołów”. Jak twierdzi radny Zygmunt Wycech, po blisko półtora roku od złożenia wniosku i projektu uchwały do Przewodniczącego Rady Miasta projekt poddano głosowaniu. W jego uzasadnieniu możemy przeczytać:

„Sokołów Podlaski posiada niemal 600-letnią historię, którą tworzyli mieszkający tu ludzie. Przez wieki budowali miasto, rozwijali je, dbali o jego przyszłość, tworzyli tradycję i kulturę. Byli to ludzie rzemiosła, kultury, kościoła, nauki, prawa, sportu, biznesu – wszystkich dziedzin. Znaczna część z nich urodziła się i mieszkała przez całe życie z Sokołowie. Wielu związało się z naszym miastem zawodowo, osiedlając się tu w dorosłym życiu. Byli też tacy, którzy w Sokołowie Podlaskim się urodzili i wychowali, ale losy wiodły ich w świat. Tam odnosili sukcesy i sławili nasze miasto i Podlasie. Mamy świadomość, że większość z nich - zwłaszcza Ci, żyjący w odległej przeszłości – jest nam i współczesnym Sokołowianom nieznana. Naszym obowiązkiem jest przywrócić pamięć o tych wybitnych ludziach obecnym mieszkańcom Sokołowa Podlaskiego, tak jak przywróciliśmy pamięć o minionych dziejach, tworząc Sokołowski Szlak Historyczny czy wyróżniając żyjących Nagrodą Sokoła. To szczególnie ważne zadanie teraz – w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości. Uważamy, że najlepszym, najgodniejszym miejscem upamiętnienia wyjątkowych Sokołowian będzie Bulwar nad Cetynią – pięknie wyremontowany, często i chętnie odwiedzany przez mieszkańców. Miejsce rekreacji, spacerów i wypoczynku stanie się miejscem historii, wychowania patriotycznego i obywatelskiego.”

Po przedstawieniu projektu uchwały poproszono o opinie Komisję Inwestycji i Finansów, Komisję Gospodarki i Spraw Społecznych oraz Komisję Rozwoju. Wszystkie zaopiniowały projekt negatywnie. Następnie przystąpiono do głosowania. Przewagą głosów 2 „za” oraz 11 „przeciw” uchwała nie została przyjęta. Za jej przyjęciem byli Zygmunt Wycech oraz Robert Doliński. Radni Krystyna Matysiak oraz Grzegorz Kobyliński nie byli obecni podczas obrad.

- Wyrażam swoje ubolewanie z powodu nieprzyjęcia uchwały, gdyż jej realizacja byłaby świetną promocją dla naszego miasta i powiatu – mówi radny Zygmunt Wycech. – Powstanie Alei Zasłużonych Sokołowian przybliżyłoby młodzieży historię miasta, a szczególnie ludzi, którzy ją tworzyli. Aleja Zasłużonych stanowiłaby atrakcję dla odwiedzających nasze miasto i powiat. W obecnych czasach obserwujemy deficyt autorytetów , dlatego przybliżenie postaci, które nimi są, jest jak najbardziej wskazane. Jest szereg miejscowości w naszym kraju, które kierując się dobrem swoich mieszkańców, utworzyły własne Aleje Zasłużonych. Informuję, że koszty realizacji wspomnianej uchwały nie stanowiłyby wielkiego obciążenia dla budżetu miasta, gdyż uchwała zakłada częściowe finansowanie przez sponsorów. Aleja Zasłużonych Sokołowian nigdy nie byłaby projektem zamkniętym. Lata by mijały, a mam nadzieję, liczba zasłużonych dla naszego miasta wciąż by rosła.

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

To wstyd, popierać wójta. I kto to robi. Członkowie PZPR i funkcyjni w PRL-u. A przecież wójt to PSL. W tym mieście chłopki nie będą rządzić. Tych radnych zapamiętać i pogonić trzeba.

JJ
2018-07-16 16:47:38

To ta grupka popiera wójta na Burmistrza?.

Kamil
2018-07-16 13:50:17

Czworo cudaków. To oni są za kandydaturą wójta gm. Sokołów na Burmistrza. Im już podziękujemy.

Mirka
2018-07-15 12:34:32
Strona 1/1


Dane kontaktowe