17
2020
2012-09-21

Nasza młodzież w Serpelicach


W miniony piątek 14 września odbyło się coroczne Diecezjalne Spotkanie Młodzieży organizowane przez Wydział Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie.

W tym roku spotkanie, jako wprowadzenie w Rok Wiary, przebiegało pod hasłem: „Nie bój się, wierz tylko” i zgodnie z zamierzeniami organizatorów było również w przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. W kilkugodzinnym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 2 tysiące gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy przybyli ze swoimi duszpasterzami, wychowawcami i katechetami.
Wśród uczestników nie zabrakło reprezentacji większości szkół naszego powiatu i harcerzy hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka. W pierwszym etapie spotkania zgromadzili się oni o godzinie 10.00 w Kościele Katedralnym w Drohiczynie (młodzież z dekanatu sokołowskiego) i Kościele św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach (młodzież z dekanatu sterdyńskiego). Tam, po wspólnym śpiewaniu, wysłuchali katechez, a następnie po nabożeństwie Drogi Krzyżowej udali się do Serpelic.  Stamtąd, po zgłoszeniu się w recepcji, każda grupa zaopatrzona w krzyż z tabliczką informacyjną wyruszyła ścieżkami Kalwarii Podlaskiej na szczyt wzniesienia, gdzie od godziny 13.15 trwał koncert modlitewno - ewangelizacyjny „Gdyby wiara twa była jak gorczycy ziarno”, w wykonaniu Inicjatywy Ewangelizacyjnej Diecezji pod kierunkiem Łukasza Kraujutowicza. Koncert prowadzili młodzi księża z diecezji drohiczyńskiej, w tym związani z powiatem sokołowskim ks. Robert Grzybowski i ks. Paweł Badura.
O godz. 14.30 rozpoczęła się na Kalwarii Msza św. pod przewodnictwem Ks. Abpa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, transmitowana przez katolickie media na cały kraj. Koncelebrę w imieniu organizatorów rozpoczął ks. A. Lubowidzki, wyrażając w powitaniu nadzieję, ze tak licznie zgromadzona młodzież jest dobrym znakiem dla naszej ojczyzny. W kazaniu Nuncjusz Apostolski odwołując się do własnych doświadczeń z dzieciństwa i młodości wskazał na znaczenie dobrego przykładu i wiarę, która wspomaga człowieka we właściwym odczytaniu powołania. Zapewnił, że jeśli mamy głęboką wiarę, ona w trudnych momentach pomoże unieść powołanie, jakiekolwiek by ono nie było.
Ważnym elementem liturgii było poświęcenie przez bp Antoniego Dydycza krzyży i Rybek Diecezji Drohiczyńskiej – znaków na Rok Wiary. Ordynariusz diecezji, dziękując nuncjuszowi za obecność, przypomniał męczeństwo unitów i głęboką wiarę ludu Podlasia. Nawiązując zaś do umieszczonych na symbolicznej bramie wejściowej słów Norwida „Krzyż stał się nam bramą”, wezwał do kształtowania osobowości i charakteru zgodnie z zasadami naszej wiary. W trakcie nabożeństwa przedstawiciel młodzieży odczytał list jedności młodzieży z papieżem Benedyktem, przemówił też o. Adam Strojnowski – proboszcz z Serpelic, dziękując za przybycie i zapraszając za rok.
Po błogosławieństwie wszystkie grupy przeszły przez bramę zrobioną z pękniętego krzyża, otrzymując poświęcone Rybki.


JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe