17
2020
2017-10-11

"Nasz Dom" w Szkole Podstawowej nr 3


  „Nasz Dom” to nazwa 33. Zlotu Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka, odbywającego się w dniach 29.09. - 01.10. 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Sokołowie Podlaskim przy ul. Repkowskiej.

Zlot zainaugurował nowy rok harcerski i realizację Programu Wychowawczego Hufca „Nasz Dom”. Celem trzydniowego spotkania była integracja środowisk hufca i innych jednostek, realizacja zadań Hufcowej Odznaki Korczakowskiej, oddanie hołdu Józefowi Piłsudskiemu i Tadeuszowi z okazji uchwalonego przez Sejm Roku tych postaci, uczczenie pamięci twórcy skautingu Roberta Baden-Powella (160. rocznica śmierci), patrona Hufca Janusza Korczaka (75 rocz. śmierci) oraz 90. rocznicy ruchu zuchowego w Sokołowie Podlaskim, 55. rocznicy wręczenia Hufcowi sztandaru i 20. rocznicy otwarcia Sokołowskiego Domu Harcerza przy ul. Kościuszki 11.

Kadrę zlotu stanowili: pwd. Bartłomiej Celiński - Komendant, pwd. Paweł Antolik – Zastępca ds. programowych, pwd. Rafał Mikołajewski - Oboźny, dh Natalia Admczuk - Dowódca drużyny sztabowej. Uczestnikami zlotu były reprezentacje prawie wszystkich środowisk hufca, a także 23 DSh „Wataha” z Miedzny. Przybyły: 21. GZ „Słoneczka” z Bielan, 87. DW „Promienie” z Grochowa, 14. DH „Sokoły” z Prostyni, 25. DH „Łazy” z Łazowa, 43. DH „Leśni Ludzie” z Niecieczy, 45. DH „Cienie” z Sabni oraz z Sokołowskiego Domu Harcerza: 3. GZ „Dzielne Plastusie”, 13. GZ „Mali Odkrywcy”, 82. GZ „Dzielni Wojowie”, 44. SDW „Horyzont”, 9. SDH, 13. SDH „Cichociemni”, 5. SDW „ Asteroida B612”, 33. SDH „Avanti”, 91. SDH „Tanijas”, 66. SDH „Wilki”, 92 Ż. i 93 M. DNS „Duchy Lasu”. Łącznie 264 osoby.

W piątek po zakwaterowaniu, apelu inauguracyjnym, zajęciach muzycznych i kolacji, zlotowicze spotkali się na kominku, który przebiegał pod hasłem „To MY - Domownicy” Sokołowskiego Domu Harcerza. W ramach realizacji zadań przedzlotowych gromady i drużyny zaprezentowały piosenki oraz przekazały Prezent dla Jubilata, czyli własnoręcznie wykonany przedmiot do dekoracji wnętrza Sokołowskiego Domu Harcerza lub podwórka, własnoręcznie wykonaną pocztówkę z pozdrowieniami dla poszkodowanego w wypadku druha phm. Michała Wierzbickiego oraz wizytówkę drużyny do księgi pamiątkowej. Pierwszy dzień zlotu zakończyła wieczorna Gra integracyjna.

W sobotę głównym punktem dnia była IX Harcerska Gra Terenowa „Nasz DOM” o Puchar Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski. Patrole na ulice miasta wyruszyły zaraz po śniadaniu i realizowały poszczególne zadania aż do 17, z przerwą na obiad. W kategorii zuchowej I miejsce zajęła 3. GZ „Dzielne Plastusie” z phm. Marzeną Pasik, II - 21. GZ „Słoneczka” z pwd. Beatą Wąż, III - 13. GZ „Mali Odkrywcy” z hm. Katarzyną Nawacką. W kategorii harcerskiej I miejsce zdobyła 14. DH „Sokoły” z phm. Ewą Roguską, II - 13. SDH „Cichociemni” im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej „Zo” z pwd. Kamilem Bielińskim, III - 91. SDH „Tanijas” im. M. A. Dawidowskiego „Alka” z pwd. Wojciechem Gilem i dh. Michałem Moczulskim.

Wieczorem uczestnicy zlotu i goście spotkali się na uroczystym kominku „Nasz Dom - nasza Rodzina”. Przybyli sympatycy sokołowskiego harcerstwa, w tym dyrektorzy szkół: Małgorzata Baranowska ( ZS nr 1), Jolanta Kondraciuk ( ZS w Jabłonnie Lackiej), Sławomir Wróblewski (ZS ckr) oraz Jerzy Ostromecki - gospodarz miejsca zlotu. Nie zabrakło dawnych instruktorów Hufca, a także rodziców zuchów i harcerzy. Spotkanie rozpoczęło się zapaleniem ognia i śpiewem piosenki „Ogień”. Gawędę wygłosiła hm. Katarzyna Nawacka. Przypomniała, że budynek obecnego Domu Harcerza powstał przede wszystkim dzięki wielkiemu zaangażowaniu Komendantki Hufca hm. Bożenny Hardej, która do realizacji inicjatywy pozyskała bardzo wielu życzliwych osób i instytucji.

W trakcie kominka nie zabrakło harcerskich piosenek i pląsów, prowadzonych przez hm. Barbarę Kozłowską, a także jubileuszowego tortu. Spotkanie zakończyło się Iskrą przyjaźni i śpiewem obrzędowej piosenki „Bratnie słowo”. Wieczorem dla wytrwałych zlotowiczów był seans filmowy, a goście i instruktorzy uczestniczyli w spotkaniu pokoleń.

W niedzielę zlotowicze udali się do Konkatedry na Mszę Świętą. Przedsięwzięcie zakończyło się apelem pożegnalnym, w trakcie którego wręczono puchary i dyplomy.
Hm. Bożenna Hardej udzieliła pochwały Komendzie Zlotu i instruktorom za wielki wkład pracy włożony w organizację i przebieg zlotu oraz za przygotowanie zuchów i harcerzy do gry terenowej, a  reprezentacjom drużyn za Prezenty  dla Jubilata. Dziękowała za wspaniałą braterską atmosferę, efektywną i twórczą współpracę, młodzieńczą radość i postawy godne naśladowania. Prosiła o przeniesienie do środowisk doświadczeń zdobytych podczas zlotowych przedsięwzięć.

Komendantka Hufca dziękuje za wsparcie przedsięwzięcia: Panu Bogusławowi Karakuli Burmistrzowi Miasta Sokołów Podlaski za ufundowanie pucharów i nagród; Panu Jerzemu Ostromeckiemu Dyrektorowi i pracownikom Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 za gościnne przyjęcie uczestników zlotu; za przekazanie darowizn: Państwu Ninie i Zbigniewowi Paczóskim, właścicielom P.P.H.U Topaz; Państwu Grażynie i  Dariuszowi Rurarzom i Państwu Renacie i  Wojciechowi Rutkowskim właścicielom  P.P.H.U. „Gama;, Panu Andrzejowi Minarczukowi, Prezesowi Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim; Panu Leszkowi Gawrysiowi, Prezesowi PSS „Społem”; Panom Dariuszowi  i   Januszowi Zakrzewskim, właścicielom Zakładów Mięsnych „Zakrzewscy” w Kosowie Lackim; Państwu Elżbiecie i Kazimierzowi Świderskim, właścicielom Zakładów Mięsnych "Świderscy" w Kosowie Lackim; Panu Krzysztofowi Tararujowi Właścicielowi Usług Transportowych.
J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe