17
2020
2017-11-14

Narodowe Święto Niepodległości w Sokołowie Podlaskim


Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele św. Jana Bosko. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze i mieszkańcy miasta.

Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zgromadzeni przeszli pod Pomnik Czynu Niepodległościowego w Parku im. Adama Mickiewicza. Uroczysty orszak prowadziła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej pod dyrygenturą Kapelmistrza Damiana Wołyńca. Na miejscu odśpiewano Hymn Państwowy, a następnie głos zabrał prowadzący uroczystość Paweł Kryszczuk:

"Szanowni Państwo! 11-go listopada, obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 99 lat temu po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje. Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody Święta Niepodległości to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów."

Następnym punktem uroczystości było przemówienie Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski Bogusława Karakuli:

"11 listopada to jedna z najważniejszych, symbolicznych dat w historii Polski, przypominająca o miłości do Ojczyzny, o walce o wolność, o wierze i o zwycięstwie. Ten dzień przywołuje wspomnienia o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w 1918 roku. Po 123 latach niewoli Rzeczpospolita znów zaistniała na mapach Europy, a skryte marzenia Polaków urodzonych pod zaborami wreszcie się ziściły. By upamiętnić krwawą i trudną drogę naszych rodaków do niepodległości w 1937 roku dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym. Podczas okupacji hitlerowskiej i zniewolenia komunistycznego stało się ono świętem zakazanym. Ponownie cieszyć się nim możemy od 1989 roku. Dziś żyjemy w wolnym kraju i kształtujemy go tak, by stał się lepszym miejscem do życia dla nas i dla przyszłych pokoleń. Pamiętamy, że spotykając się corocznie pod Pomnikiem Niepodległości, składamy świadectwo naszej jedności z Ojczyzną i oddajemy hołd tym, którzy na przestrzeni dziejów przelali krew za wolność i niepodległość Polski. W przyszłym roku będziemy świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to niezwykła rocznica, przypominająca o wywalczonej wolności, która nie została nam raz na zawsze dana i którą musimy stale pielęgnować, by ofiara naszych przodków nie poszła na marne. W dniu Narodowego Święta Niepodległości życzę nam wszystkim mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów dla dobra kraju i naszej lokalnej społeczności."

Po przemówieniu Burmistrza złożono wieńce pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego. Z rąk delegatów kwiaty odbierali harcerze z Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim im. Janusza Korczaka.

Kwiaty złożyli: delegacja Samorządu Miasta Sokołowa Podlaskiego z Burmistrzem Miasta Bogusławem Karakulą, Zastępcą Burmistrza Miasta Krzysztofem Dąbrowskim i Radnymi Rady Miasta, delegacja Samorządu Powiatu Sokołowskiego ze Starostą Leszkiem Iwaniukiem i Wicestarostą Martą Sosnowską, delegacja Samorządu Gminy Sokołowa Podlaskiego z Wójtem Marcinem Pasikiem, delegacja Asystentów Biura Senatorskiego Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Kraski, delegacja w imieniu Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marka Sawickiego oraz Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Sokołowie Podlaskim, delegacja Zarządu Powiatu Sokołowskiego Platformy Obywatelskiej Rzeczypospolitej Polskiej, delegacja Krajowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Sokołowie Podlaskim, delegacja Związku Sybiraków Oddział Sokołów Podlaski, delegacja II Kompani 53 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z przewodniczym kapitanem Jerzym Myjakiem, delegacja Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, delegacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim, delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim, delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej – Sokołów Podlaski Cukrownia, delegacja Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Sokołów Podlaski, delegacja Nadleśnictwa Sokołów, delegacja Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno – Komunalnych w Sokołowie Podlaskim, delegacja Sokołowskiego Ośrodka Kultury; delegacja Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego, delegacja I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim, delegacja Zespołu Szkół Salezjańskich Lux Sapientie Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum Salezjańskie w Sokołowie Podlaskim, delegacja Zespołu Szkół Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim oraz delegacja w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Sokołowie Podlaskim, delegacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Sokołowie Podlaskim, delegacja Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, delegacja Rodziców, Uczniów i Nauczycieli w imieniu Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 i Nr 4 im. Ks. Gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim, delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sokołowie Podlaskim, delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 z oddziałami gimnazjalnymi w Sokołowie Podlaskim; delegacja z Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Sokołowie Podlaskim w imieniu Miejskich Przedszkoli i Żłobka Miejskiego w Sokołowie Podlaskim oraz delegacja Akcji Katolickiej w Sokołowie Podlaskim.
  
Oprac / Fot. Katarzyna Dybowska
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe