17
2020
2013-09-13

Narodowe Czytanie na Szewskim Rynku


Najwybitniejszy polski komediopisarz, poeta, autor pamiętników, a przede wszystkim - mistrz ciętej riposty... Aleksander Fredro, bo o nim mowa, w ostatnią sobotę gościł na terenie całego kraju. Znalazł czas, aby odwiedzić również Sokołów.

Co prawda, nie był to prawdziwy Fredro, bo ten nie żyje od 137 lat, ale pracownik biblioteki świetnie sprawdził się w jego roli. W doskonałym przebraniu i stylizacji bardzo chętnie pozował do zdjęć, zarówno przed sceną, jak również na scenie. A był na niej obecny, bo to właśnie On był głównym bohaterem sobotniego spotkania pod nazwą „Narodowe Czytanie”, które miało miejsce na Szewskim Rynku. Ogólnopolska akcja publicznego czytania największych dzieł polskiej literatury  została zainicjowana w zeszłym roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest przede wszystkim upowszechnianie czytelnictwa oraz dostrzeganie potrzeby dbania o polszczyznę.

Punktualnie o godzinie 11 z życiorysem artysty zapoznała sekretarz Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim Maria Truszkowska. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Hanna Lecyk odczytała fragment listu napisanego przez Prezydenta RP: „Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury. Tak więc wspólne czytanie wybitnych autorów piszących fantastycznie o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności. Niech zatem 7 września 2013 roku będzie radosnym spotkaniem z komediami Fredry, z jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem”.
 
Następnie scenę zajmowali pracownicy biblioteki oraz kierownicy jednostek miejskich, którzy czytali utwory poety. Swoje umiejętności pokazała też działająca przy Bibliotece Miejskiej Grupa Teatralna „Wiraż” prezentując fragmenty „Zemsty” i „Ślubów panieńskich”.
 
Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Z racji tego, że spotkanie odbywało się w samym centrum miasta, mieszkańcy bardzo chętnie robili sobie postój, aby popatrzeć na występy aktorów... czy chociażby spacerującego artystę. 
 
KAMIL WASZCZUK
« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe