11
2020
2016-09-15

Narodowe Czytanie


Narodowe Czytanie to zapoczątkowana w 2012 r. przez Prezydenta RP, ogólnopolska akcja publicznego czytania największych dzieł literatury polskich autorów.

Zaczęło się od czytania „ Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, poprzez utwory A. Fredry w 2013 r., Trylogię H. Sienkiewicza w 2014 r. W zeszły roku czytaliśmy „Lalkę ” Bolesława Prusa. Tegoroczna lektura został wybrana podczas internetowego głosowania. W Roku Sienkiewiczowskim zwyciężyła polska powieść „Quo vadis”. W 2016 r. obchodzimy 120 rocznicę powstania Quo vadis oraz 100 rocznicę śmierci jego twórcy. Patronat honorowy nad tegoroczną akcją objęła Para Prezydencka.

„ To piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości  - historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. „Quo vadis” stanowi opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei. Dla nas, Polaków, mądre przesłanie powieści Henryka Sienkiewicza ma dodatkowy wymiar zwłaszcza dziś, w świetle 1050-lecia Chrztu naszej Ojczyzny ”. Takie słowa skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w swoim przesłaniu na Narodowe Czytanie.
Uroczystość odbyła się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Rozbitym Kamieniu. Organizatorem imprezy była Gminna Biblioteka Publiczna w Bielanach. Na spotkanie przybyło około 120 osób. Oprawę muzyczną uroczystości wykonał zespół Voci Cantati z Sokołowskiego Ośrodka Kultury pod dyrygenturą Pani Bożeny Kaczmarek. Oficjalną część spotkania zainaugurował wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak, witając wszystkich zebranych. Część artystyczna rozpoczęła się od odśpiewania najstarszej polskiej pieśni religijnej – „Bogurodzicy”. 
 
W dalszej kolejności została przedstawiona prezentacja multimedialna nt. życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Po czym odczytano fragmenty powieści „Quo vadis” przez młodzież szkolną z Zespołu Oświatowego                    w Bielanach-Jarosławach, z Zespołu Oświatowego w Rozbitym Kamieniu, społeczność lokalną oraz władze samorządowe na czele z wójtem gminy Bielany. Czytanie „Quo vadis” było uatrakcyjnione występami zespołu Voci Cantati, który zaprezentował zebranym, piosenki z filmów zekranizowanych na podstawie książek Henryka Sienkiewicza. Publiczność mogła usłyszeć m.in. „W stepie szerokim” „Dumkę na dwa serca”, „Rzekę marzeń” oraz „Quo vadis, Domine”.
 
Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Mamy nadzieję, że te cele realizujemy m.in. poprzez coroczną organizacje Narodowego Czytania w gminie Bielany

GBP Bielany

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe