17
2020
2013-03-28

Najlepsze wypieki i ozdoby wielkanocne


Tradycyjnie przed świętami w Sokołowskim Ośrodku Kultury zorganizowano Jarmark Wielkanocny. Chętni mogli kupić piękne ozdoby oraz znakomite potrawy przygotowane przez rodzime gospodynie.
Komisja Konkursowa powołana do rozstrzygnięcia XII Powiatowego Konkursu Tradycyjnych Wypieków Wielkanocnych odbywającego się w Sokołowskim Ośrodku Kultury w ramach XII  Świątecznego Jarmarku Wielkanocnego, w składzie: Hanna Boruc - Starostwo Powiatowe, Wanda Wierzchowska - STSK, Jolanta Wojtkowska - kierownik Terenowego Zespołu Doradczego, Maria Sudnik - kierownik Działu Przedsiębiorczości i Gospodarstwa Wiejskiego MODR, Seweryn Mroczek - Prezes Klubu Seniora „Jutrzenka”, po obejrzeniu stoisk biorących udział w konkursie i degustacji potraw postanowiła przyznać odpowiednie nagrody

i wyróżnienia.

Wygrał mazurek bakaliowy
Pierwszą nagrodę w wysokości  400 zł otrzymała Roma Orłowska z Sokołowa za mazurek bakaliowy. Drugą nagrodę w wysokości 300 zł przyznano Mirosławie Komosie z Hołowienek za babkę cytrynową. Trzy trzecie nagrody w wysokości 200 zł przyznano: Agacie Dmowskiej z Trebnia za babkę z płynną czekoladą, Annie Bielińskiej z Ceranowa za babkę cytrynową, ZS Centrum Kształcenia Rolniczego z Sokołowa Podlaskiego za babkę gotowaną.
Wyróżnienia po 100 zł otrzymały następujące osoby: Bożena Cieślak z Trebnia, Aldona Księżopolska z Księżopola, Marzena Świnarska z Księżopola, Wanda Oksięciuk z Hołowienek, Wiesława Kur z Garnka, Danuta Stpiczyńska z Zembrowa, Zofia Badurka z Sokołowa Podl., Cecylia Kur z Białobrzeg, Zofia Kalinowska z Tchórznicy Wł., Hanna Mikołajewska z Sokołowa Podl., Krystyna Czyżewska z Sikor, Marianna Kuźmaz Grodziska, Bożena Krupa z Sokołowa Podl., Krystyna Jabłońska z Tchórznicy, Pion Zuchowy 9 SDH z Sokołowa.

Wypieki i rękodzieło
Podczas Jarmarku można było kupić takie wyroby kulinarne jak: baby i placki drożdżowe, mazurki wielkanocne i keksy, paschę, ciasta, sękacze, baranki, zajączki i kurczaczki z ciasta, pasztety, wędliny domowej roboty, mięsa wielkanocne, chrzany smakowe, jajka wiejskie, produkty regionalne, nalewki domowe, miód i inne produkty pszczele.
Na Jarmarku znalazły się również stoiska z rękodziełem zgłoszone przez osoby prywatne oraz placówki oświatowe, na których prezentowano następujące wyroby rękodzielnicze i artystyczne: pisanki pisane woskiem, szydełkowe i inne, palmy wielkanocne, ozdoby, dekoracje i stroiki wielkanocne, kartki świąteczne, aniołki, kanwy, etniczną biżuterię ukraińską, biżuterię hand-made, serwety, serwetki, obrusy i firany szydełkowe, wyroby z wosku i inne rękodzieło artystyczne.
Podczas Jarmarku na sali widowiskowej Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” zaprezentował widowisko obrzędowe „Wielkanoc na Podlasiu”.

Świąteczna atmosfera
Jarmarki Wielkanocne są organizowane w SOK-u już od 12 lat. Odbywają się zawsze w Niedzielę Palmową, tak aby sprzedawane tu produkty mogły trafić na świąteczne stoły mieszkańców naszego miasta i powiatu. Na kilkudziesięciu stoiskach można znaleźć wszystko, co potrzebne na Wielkanoc. Wszystkie produkty zostały wcześniej przygotowane przez gospodynie wiejskie, twórców ludowych i placówki oświatowe z naszego terenu. Szczególną atrakcją tego dnia jest oczywiście konkurs wypieków, które można nie tylko podziwiać, ale również próbować i przede wszystkim kupować, dzięki czemu nie wszystko trzeba będzie przygotowywać osobiście w domu. Jarmark i konkurs ciast wielkanocnych zawsze znakomicie wprowadzają nas w świąteczną atmosferę, a jednocześnie popularyzują podlaskie tradycje i zwyczaje.

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe