17
2020
2013-04-22

Na zgliszczach sokołowskiej cukrowni


Co roku z pomocy społecznej w powiecie sokołowskim  korzysta wielu mieszkańców. Połowa z nich to ci, którzy z różnych przyczyn stracili pracę. Ludziom żyje się coraz gorzej. Z mapy gospodarczej regionu zniknęły zakłady i urzędy, które kiedyś były wizytówką miasta i powiatu.

Nie ma już cukrowni Sokołów, sztandarowego niegdyś przedsiębiorstwa. Jej początek to 1845 rok, kiedy Elżbieta Hirschman powołała spółkę do założenia Fabryki Cukru z Buraków i Rafinerii. To od jej imienia nazwano cukrownię i osadę fabryczną powstałą na gruntach Przeździatki. Zakład początkowo nazywany był „Elżbietowem”. Cukrownię, która należała do największych w Królestwie Polskim uruchomiono w 1846 roku. Od tego czasu przeżywała rozkwit, w 1904 roku została rozbudowana i działała do  1944 roku, kiedy to wycofujące się wojska niemieckie wysadziły komin cukrowni, niszcząc także jej najstarszą część. W czasie wojny większość urządzeń została zdemontowana i wywieziona przez wojska sowieckie. Został tylko generator prądu. Mimo strat i zniszczeń cukrownia wznowiła działalność w 1951 roku, a nowe wyposażenie zostało umieszczono w budynkach z początku XX wieku. Mimo zmian nazwy i właścicieli cukrownia była dla wielu pokoleń mieszkańców miasta i rejonu jedynym miejscem pracy. W 2002 r. utworzono spółkę Polski Cukier S.A., włączono do niej również sokołowski zakład. Likwidacja nastąpiła w 2004 roku.
 Plany odnośnie zagospodarowania terenu i budynków po tym zakładzie wzbudzały nadzieję wśród okolicznych mieszkańców. Dlatego też projekt pod nazwą „Park Przemysłowy Sokołów Podlaski” może pełnić ważną rolę w gospodarczym rozwoju powiatu. Czym ma być ów projekt, którego priorytetem jest tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu? Całkowita jego wartość to 27 milionów złotych, z czego ponad dwadzieścia dwa to dofinansowanie unijne. Jak czytamy w opisie, przedmiotem realizacji projektu jest przygotowanie zabudowanej powierzchni inwestycyjnej (magazynowo - produkcyjno - biurowej), na terenach poprzemysłowych. Realizacja projektu ma na celu wzrost poziomu inwestycji w mieście Sokołów Podlaski poprzez wykorzystanie endogenicznego potencjału lokalnych terenów poprzemysłowych i udostępnienie atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w formie Parku Przemysłowego. Ponadto poprawie ulegną warunki prowadzenia działalności gospodarczej na terenie miasta poprzez udostępnienie terenu inwestycyjnego i infrastruktury technicznej oraz zastosowanie zachęt inwestycyjnych, co przyczyni się do wzrostu liczby przedsiębiorstw działających na terenie miasta, w szczególności inwestorów zewnętrznych.
Obecnie na terenie po cukrowni trwają prace, przede  wszystkim demontaż. Najważniejszy jest jednak projekt techniczny, który otwiera drogę do napraw i modernizacji najważniejszych obiektów, które się tam znajdują. Aby przywrócić dawną świetność, potrzeba dużo pracy, poświęcenia i czasu. Dlatego prawdopodobny termin powstania parku przemysłowego trochę się przesunie, pierwotnie planowano koniec 2013 roku. Spowodowane to jest przede wszystkim ustawowym terminem ogłaszanych przetrze targów, wykupem i pozyskiwaniem środków.
Dla mieszkańców najważniejsza jest jednak możliwość uzyskania pracy.
- Wszyscy na to liczymy i mamy nadzieję, że tak się stanie. Wcześniej ta praca była, szczególnie w okresie kiedy cukrownia prowadziła tzw. kampanię cukrowniczą. Znajdowaliśmy zatrudnienie, a i płaca była niezła – mówią. 
Dlatego też liczą, że obietnica, którą złożył burmistrz Bogusław Karakula, o prawie 300 nowych miejscach pracy będzie wiarygodna i się spełni.
Niedawno burmistrz miasta B. Karakula poinformował, że Zakłady Mięsne w Sokołowie Podlaskim chcą, na terenie parku wybudować halę o powierzchni 1,5 h. Dzięki temu pracę miałoby znaleźć ponad czterysta osób. Na ile te zamierzenia sprawdzą się, trudno w tej chwili powiedzieć.
Miejsca pracy i przyjazne miasto to najważniejszy powód, że młodzi i dobrze wykształceni mieszkańcy miasta i powiatu zostaną na miejscu i nie będę szukać swojego miejsca w innych miastach lub poza granicami naszego kraju. Bo jak do tej pory jedyną instytucją, która ma się dobrze i w najbliższej przyszłości nie będzie zlikwidowana, jest Powiatowy Urząd Pracy. Ludziom żyje się coraz trudniej. Nie zmniejsza się liczba zarejestrowanych bezrobotnych. Szczególnie niepokojący jest wzrost bezrobocia wśród młodzieży. Dla wielu młodych ludzi pierwszą pensją jest zasiłek dla bezrobotnych.
Póki co  bezrobocie w mieście i powiecie wynosi około 9 procent. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy, a więc źródła wiarygodnego, za luty bieżącego roku, w Sokołowie Podlaskim zarejestrowanych było 1137 bezrobotnych, z czego ponad 600 to mężczyźni. W innych gminach ta sytuacja wygląda następująco:  Bielany – 147, Ceranów – 115, Jabłonna lacka – 215, Kosów Lacki – 273, Repki – 233, Sabnie – 190, gmina Sokołów – 293 i Sterdyń – 188 zarejestrowanych bezrobotnych. W sumie to rzesza 2791 osób, a większa połowa z nich to mężczyźni. I wszyscy oni, a także ich rodziny liczą na znalezienie jakiegokolwiek zajęcia. 
Tego typu inwestycja to także prace związane z budową i modernizacją dróg, zarówno tych, które znajdują się na terenie parku, jak również łączące się z drogą krajową nr 62 (ulicę Węgrowską). Do generalnego remontu nadaje się również ulica Fabryczna, będąca drogą powiatową.
O tym, że łatwo rozbudzić nadzieję, każdy wie. Gorzej, gdy z planów i zamierzeń korzysta niewielka liczba ludzi. Atmosfera wśród mieszkańców nie jest najlepsza. I trudno się temu dziwić. Czy władze znajdą sposób na poprawę sytuacji? Wątpiących jest sporo.

LESZEK KOPER

« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Baju baju. Burmistrza rzeczywiście obchodzi to, czy rosnie bezrobocie? Co innego sie mówi a co innego robi. Wstyd.

Josid
2013-05-09 23:43:39

Jeszcze jest taki ktoś że wierzy w cuda tam będzie tylko demontaż, a przy tym wiele nadziei dla naiwnych

cukrownik
2013-04-25 08:09:48

Czary, mary, hokus, pokus ...

Cezary
2013-04-23 23:44:27
Strona 1/1


Dane kontaktowe