17
2020
2014-07-05

Na wakacjach w ojczyźnie przodków


Od kilku dni w Domu Miłosierdzia w im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim przebywa 46-osobowa grupa dzieci i młodzieży z obwodu żytomierskiego na Ukrainie.

To już druga grupa zza wschodniej granicy wypoczywająca w naszym mieście w ramach projektu „Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie” – turnusy edukacyjno-wypoczynkowe Caritas dla dzieci polonijnych i polskich”, współfinansowanego ze środków MSZ. Na tym turnusie wypoczywa 45 uczestników w wieku od 7 do 17 lat.  i 5 opiekunów, wszyscy poza panią Ludmiłą po raz pierwszy. 
W czwartek 25 czerwca uczestnicy kolonii odwiedzili parafię Zembrów, w której proboszczem jest obecnie ks. dr Piotr Arbaszewski. W ubiegłym roku jako ówczesny Dyrektor Domu Miłosierdzia gościł on w większości tą samą młodzież wraz z Ludmiłą Korbut, przewodniczącą Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa Polaków im. Jana Pawła II w Emilczynie w obwodzie żytomierskim. W Zembrowie potomkowie Polaków z Ukrainy uczestniczyli we Mszy Świętej, potem w kościele mogli zaprezentować swoje zdolności wokalne, a następnie wzięli udział w spotkaniu integracyjnym na plebanii, gdzie zembrowscy parafianie na czele z proboszczem bardzo serdecznie ich ugościli.  Jak powiedział pani Ludmiła, młodzież z Ukrainy też chętnie przyjęłaby swoich rówieśników z Polski. Dzieci i młodzież skupieni wokół  Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa Polaków w Emilczynie przyjechali do Sokołowa już po raz czwarty. Ta współpraca istnieje dzięki ks. Józefowi Kossewskiemu, proboszczowi parafii w Emilczynie, absolwentowi WSD w Drohiczynie i księży z diecezji drohiczyńskiej – ks. Krzysztofa Kisielewicza i ks. Piotra Arbaszewskiego. Obecnie pieczę nad grupami kolonijnymi sprawuje ks. Rafał Romańczuk, Dyrektor Domu Miłosierdzia. 
Program pobytu gości z Ukrainy jest bardzo bogaty. Byli już między innymi na wycieczce w Warszawie, dwukrotnie w Siedlcach, w Drohiczynie, Białowieży. W planach jest wyjazd do Treblinki, spotkanie z biskupem Antonim Dydyczem i biskupem Tadeuszem Pikusem, piesza pielgrzymka z Drohiczyna do Ostrożan i inne przedsięwzięcia. Również na miejscu nie brakuje atrakcji – dyskoteki, wizyta w siedzibie Komendy Policji i Straży Pożarnej, spotkania z polskimi rówieśnikami i inne. To wszystko dostarcza wielu pozytywnych wrażeń i sprawia, że uczestnicy kolonii i wypoczywają, i doskonalą swoje umiejętności językowe. Wszyscy zachwyceni są „Orlikami”, bo u siebie w wielu szkołach nie mają nawet sali gimnastycznej. Podoba im się w Sokołowie i chętnych na przyjazd tutaj nie brakuje. 
Jak powiedziała pani Ludmiła, język polski przetrwał na Żytomierszczyźnie dzięki wierze katolickiej  - to babcie uczyły modlitw, pieśni. Od 1999 roku w Emilczynie jest możliwość nauki j. polskiego dzięki Ośrodkowi Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Obecnie j. polskiego uczy pochodząca z Drohiczyna p. Honorata Mięsak. Na zajęcia chodzą nawet 70-latkowie. Odbywają się one w tzw. Domu Polskim,  zakupionym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w 2001 roku, kiedy prezesem był ś.p. prof. Andrzej Stelmachowski. W ubiegłych latach Towarzystwo Polaków  otrzymywało dużą pomoc od „Wspólnoty Polskiej”, w Domu Polskim jest bogata biblioteka, miejsce o zajęć,  dobre warunki mieszkaniowe ma nauczyciel. Obecnie w Polsce studiuje już ok. 30 osób z Emilczyna i okolic, z tego sześcioro z pierwszej grupy, która była w Sokołowie  4 lata temu. 
Losy przodków dzieci i młodzieży goszczącej w Sokołowie były dramatyczne, w czasach ZSRR zsyłano ich do Kazachstanu, na Syberie, wielu zginęło. Marzeniem Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa Polaków w Emilczynie jest zorganizowanie kilkudniowego pobytu w  Polsce dla grupy osób starszych. „Kiedyś przyjeżdżali do nas studenci z Krakowa, z Łodzi i inni wolontariusze, i prowadzili Letnią Szkołę  Języka Polskiego. To właśnie oni  przy wsparciu „Wspólnoty Polskiej” zorganizowali wyjazd dla kilkunastu starszych osób wycieczkę do Częstochowy, Wadowic, Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej. Wyjazd był dla tych starszych osób wspaniałym, wzruszającym przeżyciem”  - wspominała pani Ludmiła.  
Goście z Żytomierszczyzny wyjeżdżają z Sokołowa w najbliższy poniedziałek. 
 
J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe