17
2020
2015-10-29

Na SUTW nie tylko o tym, jak czytać poezję


W czwartek 8 października w Galerii „DOM” w SOK miała miejsce inauguracja roku akademickiego 2015/ 2016 w Sokołowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. 
 
Uroczystość uświetniło spotkanie ze znaną i ceniona aktorką filmową, teatralną i dubbingową, Anną Seniuk. Dzięki wyjątkowej osobowości gościa i zaprezentowanemu programowi artystycznemu wieczór okazał się ważnym wydarzeniem artystycznym. 
Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego „Gaudeamus Igitur”. Hymn został odśpiewany przez Grupę Wokalną Voci Cantati pod kierownictwem Bożeny Kaczmarek. Grupa wykonała również dwa utwory Stanisława Moniuszki. Alina Simanowicz, koordynator SUTW, witając zebranych życzyła, aby ten wspaniały czas na studiowanie trwał jak najdłużej i aby był spotkaniem z drugim człowiekiem w atmosferze wzajemnego szacunku. 
Następnie przez ponad godzinę sercami słuchaczy zawładnęła Anna Seniuk, „babcia na trzech na trzech etatach – w Teatrze Narodowym, w Akademii Teatralnej i jako babcia malutkiej wnuczki, którą czasami się opiekuję”. Aktorka podkreślała potrzebę aktywności w każdym wieku, żartobliwie zaznaczając, że „jesteśmy w środku tacy sami, tylko opakowanie się zmienia”.
W pierwszej części spotkania Anna Seniuk opowiedziała słuchaczom o swojej pracy zawodowej, wspominając oczywiście nieśmiertelną rolę Magdy Karwowskiej w „Czterdziestolatku” i związane z nią anegdoty. Opowiadała o swojej pracy z wybitnymi twórcami – Jerzym Gruzą, Ireną Kwiatkowską, Aleksandrem Bardinim, zaznaczając że to ją niezwykle ubogacało. Podkreślała, że w starszym wieku ważny jest kontakt z młodymi, którzy „wytrącają nas z koleiny utartego myślenia”. Akcentowała, że aktorstwo to żmudna praca i rzemiosło. Ubolewała jednocześnie, że obecnie tak mało uwagi przykłada się do poprawnego mówienia, szczególnie w mediach. Naturalność, osobisty urok aktorki, poczucie humoru i otwartość sprawiły, iż spotkanie było niezwykle ciepłe i wzruszające.
W drugiej części wieczoru Anna Seniuk zaprezentowała urokliwe wiersze o poezji, kobietach i miłości autorstwa Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Ludmiły Marjańskiej, ks. Jana Twardowskiego oraz Władysława Broniewskiego. Znakomita aktorka pokazała słuchaczom, jak należy czytać poezję, żeby zaczerpnąć z niej jak najwięcej.
Na zakończenie były dla wyjątkowego gościa kwiaty i… okolicznościowy wiersz od naszej twórczyni Danuty Kalinowskiej. 
Anna Seniuk-Małecka, urodziła w 1942 roku w Stanisławowie (obecnie Ukraina). Początkowo mieszkała w Zatorze pod Oświęcimiem, później w Krakowie, gdzie ukończyła PWST. Po studiach przez 6 lat była aktorką Teatru Starego w Krakowie, następnie przeprowadziła się do Warszawy, gdzie grała w zespole Teatru Ateneum, Teatru Powszechnego, Teatru Polskiego. Od 2003 r. występuje w Teatrze Narodowym. Zagrała w wielu spektaklach Teatru Telewizji, filmach, serialach i słuchowiskach. Laureatka wielu nagród, w tym Prezesa Rady Ministrów II stopnia 
i Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe