17
2020
2016-12-20

Na nieprzetartym szlaku


Jak co roku o tej porze, czyli w ostatni weekend listopada dzieci, młodzież i dorośli z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, Szkół Specjalnych, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej licznie przyjeżdżają do Sokołowa Podlaskiego, by uczestniczyć w Ogólnopolskim Zlocie Drużyn Nieprzetartego Szlaku.

Organizatorem tych spotkań jest Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II oraz Komenda Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim. Dzięki inicjatywie i pomysłowości nauczycieli placówki i jednocześnie drużynowych - hm. Anety Nowotniak i hm. Grzegorza Nowotniaka od ośmiu lat te trzydniowe projekty cieszą się ogromnym zainteresowaniem harcerzy i osób niezrzeszonych z całej Polski.

Tegoroczny Zlot pod nazwą „Podróże małe i duże” odbył się w dniach 25-27 listopada. Wzięło w nim udział około 150 osób z 10 placówek: ZSS im. Jana Pawła II w Sokołowie Podl., DPS w Wirowie, SOS-W w: Łosicach, w Węgrowie, Międzyrzecu Podl., Stoku Lackim, Oświęcimiu, SOS-W im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach, SOS-W im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podl., Gimnazjum nr 1 w Łosicach oraz sokołowskie drużyny 13. SDH „Cichociemni" im. Elżbiety Zawadzkiej "Zo" i 44. WSDH „Horyzont".
Trzy dni pełne atrakcji i niespodzianek dzięki gościnności zaprzyjaźnionej dyrektor Teresy Oliwińskiej zlotowicze spędzili w I LO im. M. Skłodowskiej-Curie. Komendę zlotu stanowili: hm. Grzegorz Nowotniak – komendant, phm Aneta Nowotniak - zastępczyni komendanta ds. programowych i phm. Sławomir Pasik - oboźny. W piątkowy wieczór zaraz po apelu inauguracyjnym odbył się uroczysty kominek z zaproszonymi gośćmi. Przybyły m.in. dyrektor Teresa Oliwińska, dyrektor ZSS Beata Biernat i komendantka hufca hm. Bożenna Hardej. Tematem przewodnim „Podróży małych i dużych” była Afryka. Gawędę o swojej wyprawie na Czarny Ląd i zdobyciu szczytu Kilimandżaro wygłosił Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, od dawna harcerz. Opowieść była wzbogacona bardzo ciekawą prezentacją ze zdjęciami i filmami, co wywoływało u zgromadzonych wielki podziw i zachwyt.

Sobotni ranek rozpoczął się zaraz po śniadaniu grą terenową „Hakuna Matata” (w języku suahili – nie martw się), przygotowaną przez członków 91 SDH „Tanijas”. Szefem gry i pomysłodawcą był dh Rafał Mikołajewski, który tworząc scenariusz gry nawiązał do tematu głównego Zlotu - Afryki. Na kolejnych punktach patrole wykonywały zadania związane z tym kontynentem. Tego dnia zlotowicze uczestniczyli też w warsztatach bębniarskich, prowadzonych przez Ricky Liona - Afrykańczyka z Kongo. Dla zlotowiczów jak i wychowawców to było niecodzienne przeżycie na długo zapadające w pamięć. Poza tym inna grupa brała udział w zajęciach rękodzielniczych. Pod okiem dh. Anety Nowotniak, przygotowywali afrykańskie ozdoby z koralików. Zaś wieczorem na andrzejkowej harcotece dj Hubert wraz z małżonką Ewą rozbawili i „roztańczyli” wszystkich zlotowiczów, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej.
Na niedzielnym apelu pożegnalnym komendant zlotu dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania przedsięwzięcia oraz udzielił pochwały wszystkim opiekunom i drużynowym za wzorową postawę, twórczą atmosferę pełną przyjaźni i braterstwa. Zlotowicze otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody. Wszyscy jednogłośnie uznali wydarzenie za niesamowite i niezapomniane, obiecując powrót za rok.

Organizatorzy gorąco dziękują: Powiatowi Sokołowskiemu za ufundowanie nagród, Burmistrzowi Miasta Sokołów Podlaski za ufundowanie statuetek, Pani Teresie Oliwińskiej Dyrektor I LO za udostępnienie budynku; Dyrektorowi Marcinowi Celińskiemu za udostępnienie pomieszczeń SOK podczas Gry Terenowej; ks. Mariuszowi Rygale za udostępnienie pomieszczeń Oratorium podczas Gry Terenowej; p. Jackowi Molskiemu, właścicielowi Piekarni Smak za nieodpłatne dostawy świeżego pieczywa, p. Andrzejowi Kosieradzkiemu za pomoc przy organizacji Zlotu.

J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe