17
2020
2012-12-21

Na nadchodzące święta


Jak wielkim dniem w historii świata jest Boże Narodzenie, dowodzi fakt , że lata liczymy od narodzenia Pana Jezusa. I to nie tylko my katolicy, ale cały świat, wszystkie narody i państwa.

Święto Bożego Narodzenia ma więcej od wszystkich świąt uroku i piękna. A już polski naród owijał je takim czarem, że nigdzie nie obchodzi się tak uroczyście i mile jak u nas.
Każdy z nas nosi w sobie wspomnienie Świąt Bożego Narodzenia, zwłaszcza tych z wczesnego dzieciństwa. Choinka wydaje się wtedy ogromna, ości z karpia przerażające, ciasto wyjątkowo słodkie. Nic nie dorównuje emocjom związanym z czekaniem na Świętego Mikołaja.

Najważniejszy dzień Świąt to oczywiście Wigilia. W ten dzień wszystkie przygotowania są zakończone, choinka pięknie przystrojona, a wszyscy czekają na przyjście Boga. Kolacja Wigilijna rozpoczyna się, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Wtedy cała rodzina skupia się wokół stołu, czytane jest Pismo Święte, a następnie wszyscy dzielą się opłatkiem. Po podzieleniu się opłatkiem wszyscy zasiadają do stołu i rozpoczyna się kolacja. Jednym z najważniejszych zwyczajów jest przygotowanie jednego nakrycia dla przygodnego gościa, zbłąkanego mędrca, ubogiego.
Na stole pojawia się dwanaście dań i każdego należy spróbować chociaż troszkę. Po kolacji nie może zabraknąć śpiewu kolęd. Dla najmłodszych w rodzinie najmilsze zapewne jest rozpakowywanie prezentów, na które czekają cały rok. Czas miło upływa również przy wspólnych rozmowach. Aż w końcu zbliża się moment pójścia na pasterkę. Kolejne dni świąteczne to spotkania z rodziną, wzajemne odwiedziny.

Niech tegoroczne święta będą udane, niech każdy spędzi je w duchu radości, spokoju i pokoju. Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i nadchodzący Nowy 2013 Rok będą jak najlepsze. Spokojne, radosne, rodzinne, pełne życzliwości i miłości. Ale także spędzone w duchu zadumy i refleksji.

lk

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe