17
2020
2019-08-22

Na ludowo, ale z polityką w tle...


W niedzielę 18 sierpnia 2019 r. w Jabłonnie Lackiej odbyły się wyjątkowe uroczystości. Gminne dożynki połączono tego dnia z III Przeglądem Zespołów i Kapel Ludowych "Biesiada Podlaska". Był to dzień pełen wdzięczności i podziękowań, a także wspaniałej zabawy przy dźwiękach ludowej muzyki. Na wydarzenie przybyli także politycy, kandydujący w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Obchody Święta plonów rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Najświętszej Marii Panny w Jabłonnie Lackiej. Ksiądz proboszcz Walenty Wojtkowski poświęcił wieniec dożynkowy oraz dary przygotowane przez rolników i gospodarzy. Podczas homilii mówił o wdzięczności, jaką człowiek powinien okazywać Bogu oraz o tym, że należy cieszyć się z tegorocznych plonów, nawet jeżeli nie były zbyt obfite.

Po Mszy Świętej głos zabrał Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, który zauważył, że chociaż zbiory były niewielkie, to rolników szczęśliwie ominęły nawałnice, powodzie i burze z gradem, które dały się we znaki w innych częściach naszego kraju.

Następnie barwny korowód dożynkowy wyruszył spod kościoła na boisko Samorządowego Klubu Sportowego "Jabłonianka", gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Przemarsz odbył się przy akompaniamencie zespołu ludowego "Jabłoniacy".

Na boisku wszystkich przybyłych powitali: Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Barbara Gizińska oraz Prezes Stowarzyszenia Rozwoju, Promocji, Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Jabłonna Lacka "Jabłoń" Marzena Szymańska.

Na uroczystość przybyli: Senator RP Waldemar Kraska, poseł na sejm Marek Sawicki, Dyrektor Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oddział w Siedlcach Anna Kaszuba, Dyrektor Departamentu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Sławomir Hardej, radny powiatu sokołowskiego Jerzy Strzała, ks. proboszcz Walenty Wojtkowski z księżmi z jabłońskiej parafii, Wójt Gminy Sterdyń Grażyna Sikorska, Komendant Powiatowy Policji w Sokołowie Podlaskim insp. Wiesław Nasiłowski, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Marek Żero, Kierownik Posterunku Policji w Sterdyni st. asp. Sławomir Skomorucha, przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim Grzegorz Kuc, Prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim Piotr Żebrowski, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Jabłonnie Lackiej Krystyna Toczyska, przedstawiciele KRUS – Sławomir Paprocki i Lidia Pawłowska, Sekretarz Gminy Maria Kowalska, Skarbnik Gminy Grażyna Strąk, kierownicy i dyrektorzy szkół i przedsiębiorstw działających na terenie gminy, rolnicy, sołtysi, Przewodniczący Rady Gminy Jabłonna Lacka Stanisław Strzała oraz wiceprzewodniczący Wacław Giziński z radnymi.

Po powitaniu wszystkich gości rozpoczęto obrzęd dzielenia się chlebem, który został przygotowany z tegorocznych plonów. Ta piękna tradycja pozwala docenić ciężką pracę rolników, uszanować ich zaangażowanie i codzienne trudności, a także cieszyć się z efektów rolniczego trudu. Historię obrzędu dożynek przedstawiła prowadząca imprezę Bożena Mrozowska-Gozdołek.

Następnie przyszedł czas, aby głos zabrali zaproszeni goście. W przemówieniach skierowanych do wszystkich obecnych dało wyczuć się przedwyborczą atmosferę.

Jako pierwszy zabrał głos senator Waldemar Kraska:

- Cieszę się, że mieszkańcy gminy Jabłonna Lacka potrafią docenić to, co rząd zrobił dla nich przez ostatnie cztery lata. Powoli zbliża się koniec tej kadencji, więc warto co nieco podsumować. Mieszkańcy gminy Jabłonna Lacka, którzy korzystają z programu 500+ otrzymali w sumie w roku 2016 ponad 2.070.000 zł, w 2017 roku - 2.618.000 zł, a w 2018 roku - 2.300.000 zł. Myślę, że rok obecny będzie przełomowy, bo rozszerzyliśmy program również na pierwsze dziecko. Opozycja mówi, że to rozdawnictwo. My uważamy, że to inwestycja w Polskę i w polską rodzinę. Powoli zbliża się kolejny rok szkolny, warto więc przypomnieć o programie "Pierwsza wyprawka", czyli pomocy rządowej w kwocie 300 zł dla każdego ucznia. Ponad połowa rządowej pomocy socjalnej trafia na wieś, do gmin takich jak Jabłonna Lacka. Filozofią naszych poprzedników było inwestowanie w duże ośrodki i miasta. My chcemy, aby każdy miał taki sam start, aby wszyscy mieli podobne warunki życia - mówił.

Waldemar Kraska wspomniał również o sytuacji w polskiej służbie zdrowia. Zauważył, że po raz pierwszy w historii, w roku 2019 jej budżet przekroczył 100 mld zł, a od 2024 roku na ten cel będzie przeznaczane aż 6% PKB Polski. - W roku 2015 w kolejkach na operację zaćmy czekało ponad 500 tys. osób. W tej chwili czas oczekiwania jest skrócony o połowę - zaznaczył Senator. Waldemar Kraska wspomniał również, że jeszcze w tym roku rząd zakupi prawie 200 nowych karetek, które trafią do polskich szpitali. Jedna z nich zostanie przekazana szpitalowi w Sokołowie Podlaskim.

Następnym gościem, który zabrał głos, był poseł na sejm Marek Sawicki. W swojej wypowiedzi nie omieszkał nawiązać do wystąpienia poprzednika.

- Jestem wdzięczny za programy socjalne, w szczególności za program 500+, ale podziękowania należą się podatnikom, z których pieniędzy te programy są finansowane. Pamiętajmy, że pieniądze rozdawane przez rząd to pieniądze wypracowane przez polskich rolników i przedsiębiorców. Nadchodzi czas, aby tym ludziom zapewnić większą swobodę w ich działalności gospodarczej, żeby znieść VAT, CIT i dać wybór w zakresie składek ZUS. Chciałbym podziękować panu senatorowi za lotnicze pogotowie ratunkowe w Sokołowie Podlaskim. Co prawda, na początku pan senator był za tym, aby to lotnisko powstało w Siedlcach. Na szczęście, gdy z agencji nieruchomości rolnych przeznaczyliśmy działkę na ten cel, okazało się, że Sokołów jest lepszą lokalizacją niż Siedlce - zauważył poseł. - Pan senator dużo mówił o małych miejscowościach, ale warto wspomnieć, że polska wieś nie zaczęła się w roku 2015. Od 15 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a ja połowę tego czasu piastowałem stanowisko ministra rolnictwa. Przez ten czas ponad 200 mld zł trafiło do polskiej wsi. Jeszcze cztery lata temu słyszeliśmy, że dopłaty dla rolników będą podwojone, a dziś nie słyszymy nawet o ich powiększeniu. Miał być również międzynarodowy holding spożywczy, a tymczasem 900 tys. zakładów ogłosiło w tym roku upadłość. Dobrze by było, gdybyśmy się nie licytowali, ale wspólnie działali na rzecz i dla dobra naszych obywateli - podsumował Marek Sawicki.

Jako ostatnia głos zabrała Dyrektor Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, która w mocnych słowach odniosła się do wypowiedzi byłego ministra rolnictwa:

- Mówicie o obniżeniu podatków i dobrowolnym ZUS-ie, a ja w imieniu wielu Polaków podziękuję wam za podwyższenie wieku emerytalnego.

Wójt przeczytał również dwa listy z życzeniami udanej imprezy, które skierowali do wszystkich obecnych marszałek Adam Struzik i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Następnym punktem programu był III Konkurs Zespołów i Kapel Ludowych, który co roku przyciąga wielu wykonawców, nie tylko z terenu naszego powiatu, ale również z gmin i powiatów sąsiednich. W tym roku w muzycznych zmaganiach wzięło udział aż 15 uczestników, a każdy z nich musiał zaprezentować dwa utwory: piosenkę ludową oraz utwór dowolny. Podczas "Biesiady Podlaskiej" wystąpili: Jabłoniacy, Kapela Wuja Krzycha, Zdzisław Radzikowski, Ryszard Maliszewski, Kapela Bondarczuki, Sokołowscy Bardowie, Zespół Retro, Zespół Niepokorni, Klub Senior + ze Sterdyni, Zespół Pasieka, Sąsiadeczki, Węgrowianie, Krzymoszowianki, Marysieńki oraz Zespół Śpiewaczy Chodów.

Tegorocznych wykonawców oceniało jury w składzie: Andrzej Strzałkowski - przewodniczący, Wanda Michalczuk, Teresa Frączek i Agata Mosiej. Szanowne gremium po długich obradach przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii kapele i soliści I miejsce zajął Zespół „Retro” z Sokołowa Podlaskiego,
a II miejsce - ex aequo „Kapela Bondarczuki” z Wieski oraz „Kapela Wuja Krzycha” ze Skrzeszewa. Jury postanowiło również wyróżnić Zdzisława Radzikowskiego oraz Ryszarda Maliszewskiego.

W kategorii Zespoły Ludowe I miejsce zajął Zespół Ludowy „Jabłoniacy”, II – Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka”,  a III miejsce przyznano Zespołowi „Węgrowianie”. Wyróżniono natomiast „Zespół Śpiewaczy Chodów”, Zespół Ludowy „Krzymoszowianki” z Mord oraz Zespół „Marysieńki” ze Starych Szpaków. Szczególne wyróżnienie trafiło do Klubu „Senior +” ze Sterdyni.

Konkurs Zespołów i Kapel Ludowych nie był jednak jedynym, który odbył się tego dnia. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowała dwa konkursy z wiedzy rolniczej. W konkursie wiedzy o BHP podczas pracy rolniczej pn. „Pracuj bezpiecznie”
I miejsce zdobył Konrad Wrzosek, II – Przemysław Wielgat, a III – Olga Jurek. Z kolei laureatem konkursu „Pracuj bezpiecznie, dbaj o zdrowie” został Sławomir Cisłak.

Podczas imprezy na scenie wystąpiła Kapela Góralska Chyrcoki, która zaprezentowała widowiskowy program pt. "Biesiada Góralska". Artyści w pięknych, oryginalnych strojach zakopiańskich wykonali m.in. takie utwory jak: "Hej szalała, szalała", "Szarpany",
"W murowanej piwnicy" czy "Karczmareczka". Podczas występu nie zabrakło nauki gwary góralskiej, żartów, anegdot i częstowania oscypkiem.

Kolejną atrakcją była "Biesiada Sarmacka". Zespół "Hetmańscy Sarmaci" z Zamościa wkroczył na scenę w zachwycających staropolskich kontuszach. Wykonali takie utwory jak: "Kurdesz", "Stare wino" czy "Hej, sokoły". Nie zabrakło także pieśni patriotycznych.

Gwiazdą wieczoru był Zespół Akces z Nowego Ratyńca, wykonujący muzykę disco-polo. Członkowie grupy: Tomasz, Krzysiek i Marek zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy przy piosenkach "Rozpalić miłość", "Letni podryw", "O miłości ten kawałek" czy "Mamy 18 lat". Zielony parkiet przed sceną zapełnił się natychmiast.

Ostatnim punktem imprezy była dyskoteka poprowadzona przez żywiołowy zespół Power Bond. Młodzi miłośnicy muzyki: Kinga, Paweł, Mateusz i Sylwek mają w swoim repertuarze covery, a także utwory autorskie. Tego dnia mogliśmy usłyszeć ich największe przeboje: "A ja myślę o Tobie", "Przeznaczona" czy "Nie jeden raz". Zabawa trwała aż do północy.

Podczas imprezy można było skorzystać ze stoisk gastronomicznych, a także poczęstować się pyszną samorządową grochówką. Swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi i lokalni artyści. Na najmłodszych czekało darmowe wesołe miasteczko oraz namiot wirtualnej rzeczywistości.

Organizatorami „Biesiady Podlaskiej” byli: Wójt Gminy Jabłonna Lacka, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju, Promocji, Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Jabłonna Lacka „Jabłoń” oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski, a sponsorem nagród w Konkursie Zespołów i Kapel Ludowych - Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia był Tygodnik „Wieści Sokołowskie”.

 
Więcej zdjęć na:

http://www.wiescisokolowskie.pl/galeria/260,xv-biesiada-podlaska.html

 
KDC 


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe