29
2022
2023-06-21

Na gościnnych scenach regionu


 W niedzielę 4 czerwca w skansenie w Nowej Suchej k/Grębkowa zespół razem z Grupą Rekonstrukcyjną Muzeum II Korpusu Polskiego z Józefowa, Radzymińską Konną Grupą Rekonstrukcyjną oraz uczniami ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie wziął udział w rekonstrukcji wydarzeń Powstania Styczniowego na dawnej Ziemi Liwskiej i Drohichyńskiej. Ten wyjątkowy spektakl, wyreżyserowany przez Artura Lisa według scenariusza Marii Koc, pokazał brankę, gromadzenie się oddziałów powstańczych formowanie się oddziałów powstańczych przed bitwą pod Węgrowem zwaną polskimi Termopilami, pole bitewne po zakończeniu walk - pani Kozłowska szukająca swoich poległych synów, bitwę pod Świdnem k/Wierzbna, pojmanie księdza Stanisława Brzóski. Poruszające widowisko było podziwiane przez licznych widzów, dla których była to niesamowita lekcja historii i patriotyzmu. Wydarzenie stało się jednym z ważniejszych upamiętnień powstania styczniowego w 160 rocznicę jego wybuchu.
Natomiast w niedzielę 11 czerwca młodsze grupy ZPiT „Sokołowianie" gościły na Festiwalu Smaku i Folkloru nad Zalewem Karczunek w Kałuszynie. Zaprezentowały tam tańce i pieśni lubelskie, orawskie, podlaskie i spiskie. Cała impreza miała znaczącą rangę. Pojawił się na niej premier Mateusz Morawiecki, a gwiazdą wieczoru był lubiany rzez wielu Zenek Martyniuk.
Z kolei w niedzielę 18 czerwca w Gródku „Sokołowianie” tradycyjnie uświetnili obchody Nocy Świętojańskiej. Poza występami na scenie, nad Bugiem zaprezentowali okolicznościowe widowisko, na które składało się ognisko, puszczanie wianków, pieśni.
W czwartek 22 czerwca zespół wystąpi na scenie Trawnika Coolturalnego, gdzie między innymi poprowadzi warsztaty śpiewu białego, taneczne, zielarskie oraz plecenia wianków, zaś wieczorem nad stawem Mazura będzie celebrował obchody Kupalnocki.
Zwieńczeniem pracowitego czerwca zespołu będzie koncert w ostatnią niedzielę miesiąca podczas X Międzynarodowego Turnieju Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim w skansenie w Nowej Suchej.!
J.O.
FOT. FB Dolina Liwca Sakowski
 

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe