17
2020
2013-09-13

Muzyczny wieczór w konkatedrze


 „Witold Lutosławski” - Tradycje, Kompozycje, Improwizacje” - oto niezwykły koncert, który mieszkańcy Sokołowa mieli okazję usłyszeć w ostatnią niedzielę w sokołowskiej konkatedrze.

Koncert odbył się w ramach cyklu „Mazowsze w Koronie”, czyli muzycznych wieczorów w zabytkach architektury sakralnej. Przygotowany został przez znaną na świecie instrumentalistkę, wokalistkę i kompozytorkę, grającą między innymi na wiolonczeli i suce biłgorajskiej - Marię Pomianowską. Autorski program p. Marii ukazuje muzykę Witolda Lutosławskiego, czyli jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, którego wymienia się tuż obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Zadaniem programu jest przedstawienie muzyki wybitnego kompozytora w taki sposób, w jaki nigdy nie był jeszcze prezentowany. Ma to związek z tym, że w tym roku przypada 100. rocznica urodzin artysty i Sejm RP rok 2013 ogłosił Rokiem Lutosławskiego. W koncercie udział wzięła Orkiestra Marii Pomianowskiej LutoSłowianie, w skład której wchodzą: Maria Pomianowska, Katarzyna Kamer, Paweł Betley, Bartłomiej Pałyga, Hubert Giziewski, Dima Gorelik oraz Igor Pogorzelski. Utwory, które zostały opracowane przez Marię Pomianowską, stanowiły zbiór trzech motywów związanych z dorobkiem kompozytora, czyli Tradycji, Kompozycji i Improwizacji. W trakcie koncertu usłyszeć mogliśmy między innymi melodię ludową z Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny oraz Mazowsza, muzykę polską z XVII wieku oraz wiele innych wspaniałych utworów, jak chociażby: „Hej, od Krakowa jadę”, „Wyrwany i polka”, czy „Wiązanka: Gąsior, Gaik, Ach mój Jasieńku”.
 
Koncerty, które organizowane są w ramach cyklu „Mazowsze w Koronie” zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców Sokołowa. Główny organizator koncertu to Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, a współorganizatorzy: Parafia Niepokalanego Serca NMP, SOK oraz Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski.
 
KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe