17
2020
2015-05-08

„MTIMA znaczy serce..."


Pod takim tytułem w poniedziałek 20 kwietnia w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbyło się wyjątkowe spotkanie połączone z prezentacją multimedialną.

Gość, Marcin Celiński, dyrektor I LO im. M. Skłodowskiej-Curie, podzielił się z licznie zgromadzonymi słuchaczami swoimi wrażeniami z podróży do Afryki Wschodniej i niezwykłym  doświadczeniem, które rozegrało się na przestrzeni 5 tysięcy kilometrów, w Kenii, Zambii, Tanzanii i na Zanzibarze.
 
Na początku podróżnik wyjaśnił tytuł swojej opowieści – otóż Afryka „działa na serce”. Uczestnicy wyprawy spotykali ludzi wielkiego serca – misjonarki, misjonarzy, ale też rdzennych Afrykańczyków; czuli ściśnięcie serca w obliczu wielkich potrzeb ludzi tam mieszkających; głęboko w serce zapadło też piękno Afryki jak i wszystkie chwile, te radosne i te smutne, przeżyte w czasie kilkutygodniowej wędrówki od wielomilionowego Nairobi do wodospadu Niagara. Następnie gość spotkania opowiadał o jakże wyczerpującej, ale zachwycającej wspinaczce na słynną górę Kilimandżaro (najtrudniejszym szlakiem), rozlicznych problemach społecznych Czarnego Lądu, bezdomnych dzieciach-sierotach w butach zrobionych ze starych opon albo plastikowych butelek, świecie egzotycznej roślinności i zwierząt dosłownie na wyciągnięcie ręki, heroicznej pracy wyjątkowych misjonarek i misjonarzy, praktycznie bez wsparcia znajdującej się w Nairobi placówki ONZ, afrykańskiej codzienności i chwilach wyjątkowych, o śnieżnobiałych plażach nad Oceanem Indyjskim i innych miejscach odwiedzanych przez turystów takich jak chociażby posiadłość pisarki Karen Blixen (bohaterki słynnego filmu „Pożegnanie z Afryką”), o zapomnianych wioskach Masajów, Kikujów i innych afrykańskich plemion. Opowieść ilustrowana zdjęciami i krótkimi filmikami przeniosła wszystkich w tamtą rzeczywistość i wywołała wiele wzruszeń. Zapewne zapowiadana przez organizatorów kolejna część niezwykłego spotkania z Afryką będzie nie mniej ciekawa i emocjonująca.
Przypomnę, że Marcin Celiński niedawno gościł na łamach naszego tygodnika jako bohater cyklu wywiadów „Znani? Nieznani? – Stąd.”

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe