17
2020
2019-01-22

Msza św. w intencji śp. Pawła Adamowicza


W sobotę 19 stycznia 2019 r. w Kościele pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim odprawiona została Msza Święta w intencji tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Po zakończeniu Eucharystii poczty sztandarowe i licznie przybyłe delegacje udały się pod Pomnik Czynu Niepodległościowego, aby zapalić symboliczne znicze i złożyć kwiaty.

Podczas Mszy Świętej głos zabrał inicjator uroczystości Burmistrz Bogusław Karakula:

- Dziękuję za przybycie na Eucharystię w intencji naszego zmarłego tragicznie kolegi samorządowca świętej pamięci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.W czasie tej mszy świętej chcemy jednoczyć się z uczestnikami uroczystości pogrzebowych, aby wspólną modlitwą oddać hołd Panu Prezydentowi i łączyć się w bólu z najbliższymi.

Śp. Paweł Adamowicz dwadzieścia lat pełnił służbę publiczną będąc prezydentem Gdańska. Dobrze służył miastu i Gdańszczanom, za co był ceniony w środowisku lokalnym, i nie tylko. Prezydent Adamowicz był także cenionym liderem w całym środowisku samorządowym. Stał zawsze na straży demokracji, samorządności i niezależności, szczególnie polskich miast i gmin oraz władz samorządowych. Był ponadto realnym wizjonerem, który przez 20 lat zarządzania wprowadził Gdańsk do grona elitarnych miast europejskich. Śp. Paweł Adamowicz był i pozostanie dla nas samorządowców wzorem skutecznego, odpowiedzialnego i niezależnego gospodarza.

Jego śmierć przygnębiła nie tylko Gdańszczan, ale także wszystkie polskie środowiska samorządowe. Uświadomiła nam, jak kruche jest życie człowieka i jakie ryzyka wiążą się z działalnością publiczną. Na co dzień doświadczamy przyjemnych i nieprzyjemnych gestów, które są wynikiem decyzji, jakie podejmujemy. Ta śmierć, zadana w czasie pełnienia służby niewinnemu człowiekowi, którego misją była nieustanna praca na rzecz społeczności lokalnej i każdego Gdańszczanina z osobna – Prezydentowi Miasta, nie mieści się w żadnym ryzyku związanym z pracą zawodową czy działalnością publiczną. Jest wynikiem zbrodni o niezrozumiałych dla nas motywach.

Dlatego nie organizujemy wieców, protestów i manifestacji, które w takim czy innym zakresie noszą znamiona polityczne.

Módlmy się w czasie tej Mszy św. o pokój dla śp. Pawła Adamowicza, aby męczeńska śmierć, jaką mu zadano, otworzyła przed nim Bramy Niebios.


Przypomnijmy, w niedzielę 13 stycznia 2019 r. podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tuż przed godziną 20:00 w oczekiwaniu na “światełko do nieba” na scenę gdańskiego Finału WOŚP wtargnął uzbrojony w nóż Stefan W., który zaatakował Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zadając mu trzy ciosy ostrym narzędziem. Następnie chwycił za mikrofon i wygłosił swój manifest. Szybko został obezwładniony, a Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi udzielono pomocy. Po długiej reanimacji Prezydent został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł 5-godzinną operację. Niestety zmarł w godzinach popołudniowych następnego dnia. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.


Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe