29
2022
2022-08-30

Moc atrakcji, wiedzy i pyszności na szlaku WGL


W słoneczną środę 24 sierpnia Koło Gospodyń Wiejskich w Hołowienkach wyruszyło na wyjazd studyjny pod nazwą „Daj się oczarować na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego”. Dwudziestoosobowa grupa spędziła dzień na zwiedzaniu, piknikowaniu, degustowaniu produktów lokalnych i świetnej zabawie.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie węgrowskiej Bazyliki Mniejszej, czyli najstarszego budynku miasta. Informacji na temat zwiedzanego miejsca udzielał uczestnikom, pełniący rolę przewodnika wycieczki, prezes LOT WGL - Roman Postek. W pierwszej kolejności pokazał wycieczkowiczom słynne lustro Twardowskiego, zwane także "zwierciadłem strachu". Opowiedział o jego "magiczności" oraz o kilku legendach z nim związanych, a także o tym, jak (również według legend) na lustrze powstały pęknięcia. Dalej wycieczkowicze zwiedzili bazylikę, w której mogli podziwiać barokowe freski wykonane w duchu kontrreformacji, autorstwa florenckiego malarza Michała Anioła Palloniego z lat 1707–1708.

W dalszej kolejności uczestnicy wycieczki udali się do węgrowskiego klasztoru przy parafii rzymskokatolickiej św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie, gdzie mieli przyjemność obejrzeć ekspozycję muzealną „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”, która powstała w podziemiach poreformackiego klasztoru. Ekspozycja ta jest opowieścią o ciekawej historii miasta Węgrów. Jest również zaproszeniem do odbycia podróży w czasie, aby poprzez poszczególne strefy poznać bogatą przeszłość miasta, a także kultury i religie, które na przestrzeni minionych pięciu wieków współistniały obok siebie.

Kolejno goście zaliczyli jeszcze krótką wizytę przy Kościele Ewangelickim, po czym pojechali zwiedzać zamek w Liwie. Tam, przed solidną porcją informacji na temat zwiedzanego miejsca, wycieczkowicze zorganizowali sobie szybki piknik, w którym królowały sery, kabanosy i inne pyszności od sponsorów (Powiatowy Bank Spółdzielczy, oddział Sokołów Podlaski, OSM Kosów Lacki, Hochland Polska, Zakłady Mięsne Sokołów S.A.,). Później udali się do zamku, gdzie wspólnie z przewodnikiem zwiedzili muzeum zbrojownię i zamek. Najwytrwalsi weszli również na wieżę, gdzie wysłuchali legendy o żółtej damie, czyli kasztelanowej liwskiego zamku niesłusznie skazanej na śmierć.

Kolejną atrakcją były odwiedziny serowarni Sermlek w Jarnicach, gdzie jej właściciel Mariusz Gregorczyk - opowiedział o wszystkich etapach tworzenia tradycyjnych serów podpuszczkowych, które produkuje od kilku lat i za które otrzymał już wiele ważnych nagród.

Z Jarnic wycieczkowicze przenieśli się na Sowią Górę, gdzie kontynuowali piknik, kosztując pyszne lokalne produkty i ciasta przygotowane przez gospodynie, a stamtąd przejechali do Sokołowa. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego „Stacja Sokołów”.

Podróżnicy pełni wrażeń wrócili do Hołowienek i już planują kolejny wyjazd. Program merytoryczny wycieczki opracował Klub Seniora „Cetynianki i Jaćwingowie”, a materiały promocyjne o odwiedzanych miejscach przekazali Urząd Miasta w Węgrowie oraz Urząd Gminy Liw.
Galeria zdjęć:
www.wiescisokolowskie.pl/galeria/348,kgw-holowienki-na-wycieczce.html


K. W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe