17
2020
2013-03-28

Młodzież z Kosowa wygrała 5 tysięcy złotych


Kasia, Karina, Aneta, Małgosia i Tomek z Liceum Ogólnokształcącego im. Orła Białego w Kosowie Lackim wygrali nagrodę główną podczas finału projektu „Młodzież i filantropia”, który odbył się 19 marca w ich szkole. Pięć zespołów uczniowskich zaprezentowało wybrane przez siebie lokalne organizacje pozarządowe. Walczyli o 5 tysięcy złotych dla bohatera swojej prezentacji.
Kosowski ogólniak jest jedną z dziesięciu szkół na Mazowszu, które realizują projekt Fundacji dla Polski „Młodzież i filantropia”. Celem projektu jest inspirowanie i angażowanie młodzieży do działania na rzecz ich społeczności lokalnych. Uczniowie od grudnia ubiegłego roku brali udział w zajęciach, podczas których zapoznali się z ideą filantropii, problemami społecznymi i przekonali się, że każdy może coś zrobić, żeby ludziom wokół nas żyło się lepiej. Uczniowie odwiedzili lokalne organizacje pozarządowe, włączyli się w ich działalność i przygotowali na ich temat prezentacje – efekt tej pracy zaprezentowali podczas wielkiego finału projektu. Zapraszamy na krótką foto-relację http://bit.ly/Yrbnxv
Wysoki poziom prac oraz różnorodność działań prowadzonych przez prezentowane organizacje sprawiły, że osoby nie znające życia gminy z dużą łatwością mogły sobie wyobrazić, jak funkcjonuje lokalna społeczność. Warto również podkreślić, że wszystkie zespoły zaangażowały się w działalność wybranych organizacji i planują dalszą współpracę.
Symboliczny czek na kwotę 5 tysięcy złotych trafił na ręce zespołu prezentującego Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki. Uczniowie przekazali go Pani Agnieszce Ogrzewała, Wiceprezes Stowarzyszenia. Prezentacja miała charakter debaty. Uczennice przedstawiły wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 55 uczniów gimnazjum i liceum, z której wynikało, że aż 90% ankietowanych korzystało z oferty Stowarzyszenia – kolonii, kursów, warsztatów i wycieczek. Kasia, Karina, Aneta, Małgosia i Tomek w ramach działań na rzecz organizacji stworzyli stronę internetową Stowarzyszenia- http://stowarzyszenie-kosowlacki.pl.tl, zaprojektowali logo i przygotowali materiały promocyjne.
Chłopcy prezentujący Klub Sportowy „Kosovia” szczegółowo przybliżyli jego historię, wzloty i upadki, podkreślili też jak ważna jest wiara w osiąganie wyznaczonych celów. Nie zabrakło klubowych szalików i stadionowych rytmów. Chłopcy pomagali Klubowi w odśnieżaniu boiska przed zimowymi treningami.
Uczniowie prezentujący Ochotniczą Straż Pożarną przybliżyli szczegółowo przebieg akcji ratowniczej, pokazali jak ogromna odpowiedzialność spoczywa na strażakach i jakie zagrożenie niosą akcje, w których uczestniczą. Uczniowie wsparli działalność OSP przygotowując plakaty i ulotki informujące o działalności Młodzieżowej Grupy Pożarniczej.
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej organizuje wiele inicjatyw, dzięki którym w gminie Kosów Lacki podtrzymywane są lokalne tradycje, rozpowszechniana jest twórczość ludowa i rękodzieło, pielęgnowana pamięć o dawnych właścicielach Kosowa i okolic. Podczas prezentacji zebrani goście mogli obejrzeć piękne zdjęcia z imprez organizowanych przez Stowarzyszenie – Dni Kosowa, Święta Ziemniaka, Powiatowych Prezentacji Kultury Podlaskiej.
Kosowski Klub Seniora działa od 2008 roku i zrzesza ponad 50. członków, którzy aktywnie włączają się w życie miasta. Pierwszy zrealizowany projekt „Aktywizacja osób starszych oraz ich rodzin” dał początek  dalszej działalności. Uczennice prezentujące Kosowski Klub Seniora przeprowadziły ankietę podczas jednego z klubowych spotkań. Wynika z niej, iż ulubionymi zajęciami kosowskich seniorów są gotowanie, spacery i jazda na rowerze, a wśród marzeń znalazły się spokojna starość, podróże i szczęście rodzinne.
Na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele prezentowanych organizacji, dzięki którym udało się zrealizować projekt w Kosowie Lackim. Zabrakło jedynie strażaków z OSP w Kosowie Lackim, którzy w tym czasie brali udział w akcji gaszenia pożaru.
Partnerami tegorocznej edycji projektu są Wojewoda Mazowiecki, Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Więcej informacji na stronie www.mlodziezifilantropia.pl

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe