17
2020
2016-07-06

Młodzież Ukrainy w Zembrowie


We wtorek 21 czerwca w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zembrowie gościła 50-osobowa grupa młodzieży z obwodu żytomierskiego na Ukrainie, przebywająca na koloniach zorganizowanych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.

Wypoczynek, jako realizacja zadania publicznego „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą”, uzyskał wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej.  Kierownikiem kolonii była Urszula Krzymowska.  
 
Wśród przybyłych zza wschodniej granicy nie zabrakło kilkunastoosobowej grupy młodzieży związanej z Domem Polskim w Emilczynie. W tym mieście od 1999 roku dzięki Ośrodkowi Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą i Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” jest możliwość nauki j. polskiego. Od kilku lat z grupą z Emilczyna przyjeżdża Ludmiła Korbut, prezes  Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Jana Pawła ІІ w Emilczynie.
 
W Zembrowie goście z Żytomierszczyzny, harcerze z 91 SDH „Tanijas” z sokołowskiego hufca ZHP i młodzież z parafii wzięli udział w spotkaniu integracyjnym w Parafialnym Domu Kultury. Wszyscy uczestniczyli też we Mszy św., a także wspólnie oglądali drugą połowę meczu Polska – Ukraina na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej.         
 
Inicjatorem spotkania był ks. dr Piotr Arbaszewski, który jeszcze jako dyrektor Domu Miłosierdzia organizował kolonie dla kolejnych grup dzieci i młodzieży z Emilczyna i okolic, a od trzech lat jako proboszcz zaprasza gości z Ukrainy na kilka godzin do Zembrowa.  

J.O.  

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Młodych banderowców katabasy nam zwożą. Może będą ich szkolić?.

ww
2016-07-09 20:25:02
Strona 1/1


Dane kontaktowe