17
2020
2013-01-03

Młodzież pamięta o historii


Młodzież pamięta o historii

Uczniowie dwóch sokołowskich szkół pod opieką Jacka Odziemczyka i Waldemara Kwiatkowskiego tuż przed świętami dali wyraz pamięci o miejscach ważnych dla historii naszego miasta. Młodzi ludzie na pomnikach, cmentarzach i miejscach pamięci ustawili biało-czerwone znicze.

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia grupa uczniów zebrała się, by zapalić znicze ku pamięci tych, którzy przy świątecznych stołach już nigdy nie usiądą. W akcji wzięli udział uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika oraz Zespołu Szkół Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wspólnie ustawili około 250 zniczy, które zostały zakupione i przyniesione dzięki wsparciu szkół i inicjatywie młodzieży. Inicjatywa, z którą wyszedł znany sokołowski historyk Jacek Odziemczyk, spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem dyrektorów obu szkół: Małgorzaty Baranowskiej i Jerzego Ostromeckiego. Trzydziestoosobowej grupie młodzieży przez cały dzień udało się odwiedzić najważniejsze dla naszej historii miejsca i odpowiednio je upamiętnić.

Znicze przy pomnikach

Uczestnicy akcji upamiętnili w ten sposób m.in. Pomnik Żołnierzy Wyklętych, stary cmentarz żydowski, Aleję Dębów znajdującą się za Konkatedrą, tablicę przy ul. Kilińskiego, pomnik osób rozstrzelanych przez Niemców przy Bulwarze oraz pomniki żołnierzy na sokołowskich cmentarzach. Szczególnym miejscem, w związku ze zbliżającą się rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, był pomnik ks. Brzóski.

Stanisław Brzóska (ur. 30 grudnia 1832 w Dokudowie koło Białej Podlaskiej, zm. 23 maja 1865 w Sokołowie Podlaskim) to polski duchowny rzymskokatolicki, generał i naczelny kapelan powstania styczniowego.

W chwili wybuchu powstania styczniowego pełnił rolę naczelnika administracji powstańczej powiatu łukowskiego. 23 stycznia z grupą włościan zaatakował garnizon łukowski. Mianowany przez Rząd Narodowy naczelnym kapelanem wojsk powstańczych w stopniu generała. Podczas powstania brał udział w bitwach pod Siemiatyczami, Woskrzenicami, Gręzówką, Włodawą, Sławatyczami i Fajsławicami. Wiosną 1864 roku zorganizował około czterdziestoosobowy oddział konny, rozbity dopiero w końcu grudnia tego roku.

Egzekucja na rynku

W roku 1865 ukrywał się wraz ze swym adiutantem Franciszkiem Wilczyńskim we wsi Krasnodęby-Sypytki pod Sokołowem, w domu sołtysa Ksawerego Bielińskiego. Miejsce pobytu księdza wskazała w wyniku tortur Antonina Konarzewska, kurierka Rządu Narodowego. W kwietniu 1865 roku wieś została otoczona przez wojska rosyjskie. W czasie walki został ranny w rękę i wraz z adiutantem Wilczyńskim dostał się do niewoli. Wyrokiem sądu polowego został skazany na powieszenie. Wyrok zaakceptował namiestnik Królestwa Polskiego, Rosjanin narodowości niemieckiej, feldmarszałek Fryderyk Wilhelm Rembert hrabia von Berg. Egzekucję na ks. Brzósce i Wilczyńskim wykonano 23 maja 1865 r. na rynku w Sokołowie Podlaskim w obecności dziesięciotysięcznego tłumu. Brzóska był ostatnim powstańcem, który utrzymał się w Królestwie aż do późnej wiosny 1865.

Upamiętnienie

23 maja 1925 roku odsłonięto w Sokołowie pomnik ks. Stanisława Brzóski, z którego na początku 1940 roku Niemcy zrabowali rzeźby orła i wieńca z liści laurowych. W 1984 roku dzięki inicjatywie mieszkańców Sokołowa przywrócono pomnikowi dawny wygląd i w kolejną rocznicę śmierci księdza Brzóski – 23 maja 1984 roku – dokonano ponownego odsłonięcia pomnika.

23 maja 2008 r. prezydent Polski Lech Kaczyński podpisał postanowienie o przyznaniu mu pośmiertnie Orderu Orła Białego. 29 maja przekazał to odznaczenie na ręce burmistrza Sokołowa Podlaskiego, Bogusława Karakuli.

20 stycznia odbędzie się inauguracja obchodów rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W programie m.in. Msza Święta w intencji Poległych w sokołowskiej Konkatedrze oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Ks. Stanisława Brzóski.

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe