6
2020
2019-03-01

Młodzi piłkarze „Podlasia” – spojrzenie wstecz


Minęło blisko 10 lat od pierwszego spotkania na treningu chłopców z rocznika 2000 i 2001.

Pierwsze doświadczenia i umiejętności piłkarskie chłopcy zdobywali pod okiem Krzysztofa Paderewskiego. Rozgrywki odbywały się w formie turniejów w składach 5 i 7- osobowych, a od roku 2012 do rozwiązania, drużynę prowadził Marek Szybka. W sezonie 2012/13 drużyna występowała w lidze okręgowej. W półfinale ligi drużyna OSIR-u zmierzyła się z Błyskiem Wielgolas, ulegając 0: 2 i 2: 5 w dwumeczu. W meczu o 3. miejsce odnotowano dwie porażki z Pogonią Siedlce 0: 9 i 0: 7. Ostatecznie drużyna U-13 zajęła czwarte miejsce. Ponownie w 2014 roku młodzi zawodnicy z Sokołowa rozegrali nienajlepszą rundę wiosenną, ale już po wakacjach i dobrym przygotowaniu wywalczyli pierwszy awans do I ligi wojewódzkiej. Mimo, że zawodnicy przed rozgrywkami nie byli wymieniani w gronie faworytów, zdobyli 27 punktów na
30 możliwych.

Rok 2015. Mimo braku pozytywnych wyników sportowych w występach w pierwszej lidze, drużyna zdobyła niezbędne doświadczenie, poznając poziom piłkarski „szczebel wyżej” i co najważniejsze, miała ambicję wrócić do I ligi. Przeciwnikami w I lidze byli m.in.: Radomiak MKS Piaseczno, Pogoń Siedlce, ZWAR Warszawa. Powrót do okręgówki nastąpił jesienią 2015. Niestety, rzeczywistość wyglądała inaczej i młodzi piłkarze OSiR nie utrzymali formy sprzed roku, zajmując w rozgrywkach miejsca 2 razy drugie, schodząc z ligi okręgowej na 3 sezony. W tym czasie skuteczniejsze od sokołowian okazały się drużyny z Węgrowa i Huty Mińskiej.

Wiosną roku 2016 rozgrywki ligi okręgowej piłki nożnej najstarszej grupy młodzieżowej w Sokołowie, rozpoczęły się w pierwszej połowie kwietnia. Podlasie trafiło do grupy drugiej, gdzie znalazły się także Tajfun Jartypory, Jabłonianka Jabłonna Lacka, Wektra Zbuczyn, MOSIR Mińsk Mazowiecki oraz Wicher Sadowne. Oceniając poziom grupy drugiej, drużyna liczyła na wygranie, z możliwością gry w barażach o pierwsze miejsce z awansem do I Ligii Mazowieckiej, gdzie występowała w ubiegłym roku. Podobna sytuacja wystąpiła na jesieni. Bilans ostatnich 4 potyczek, to 4 przegrane i brak możliwości gry w barażach o awans do I Ligi Mazowieckiej. W tym czasie kilku zawodników zostało powołanych do kadry pierwszego zespołu i większość z nich zadebiutowała w meczach „Podlasia” w Pucharze Polski, następnie zdali egzamin jako debiutanci w „Podlasiu” w IV lidze. Drugi raz młodzi piłkarze z „Podlasia” z rocznika 2000/2001 reprezentowali okręg siedlecki w rozgrywkach I ligi wojewódzkiej piłki nożnej dopiero w roku 2017. Podczas rozgrywek ligi okręgowej wiosną 2017 r. w 8 meczach zdobyli komplet punktów, nie przegrywając żadnego spotkania i awansując do baraży o awans do pierwszej ligi. W losowaniu nasi zawodnicy trafili na drużynę Powiślanki Lipsko, jednak ta drużyna zrezygnowała z walki o pierwszą ligę i awans uzyskało „Podlasie”. Jesienią 2017 roku i w roku 2018 drużyna juniorów występowała tylko w I lidze wojewódzkiej. Podczas rozegranych przez półtora roku 32 meczów, „Podlasie” wygrało 8, przegrało 24 spotkania. Występowało przeciw takim zespołom jak: Agrykola Warszawa, Mazur Karczew, Znicz Pruszków, Pogoń Grodzisk Maz., Mazowsze Grójec, SEMP Ursynów. Jednocześnie wielu młodych zawodników grało z powodzeniem w meczach ligi okręgowej z zespołem seniorów.

W czasie 10 lat w drużynie OSIR grało ponad 40 zawodników. Wielu z nich trafiło do zespołu seniorów „Podlasia”, niektórzy trafili do innych miejscowości.


Juliusz Nowicki
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe