17
2020
2021-10-12

Mistrzostwa Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny


W piątek 8 października na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim odbyły się Mistrzostwa Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny. W rywalizacji wzięło udział 36 drużyn z 19 szkół rolniczych z terenu całej Polski. Gospodarze oczywiście nie zawiedli i uplasowali się na podium.

Imprezę, krótkim omówieniem jej przebiegu otworzył Dyrektor ZS CKR Sławomir Wróblewski. W następnej kolejności powitał przybyłe na Mistrzostwa drużyny, a po omówieniu wszystkich zasad obowiązujących przystąpiono do rywalizacji.

Zespoły walczyły w trzech kategoriach: kategorii dziewcząt, chłopców oraz składów mieszanych. Każda drużyna liczyła 5 osób. Nie obowiązywały kategorie wagowe. Drużyny podzielone były na kilka grup. Rywalizacje w każdej grupie polegały na dwukrotnym przeciąganiu liny między dwiema drużynami. Pary do rywalizacji dobrane zostały przez system losowy. Za remis drużyna zdobywała jeden punkt, natomiast za wygraną 3 punkty. Następnie zwycięzcy każdej grupy rywalizowali między sobą. W kategorii mieszanej drużyny składały się z dwóch dziewcząt i trzech chłopców.

W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła drużyna z ZS CKR w Rzemieniu, drugie ZS CKR w Jabłonii, a trzecie ex aeguo ZS CKR w Lututowie i ZS CKR w Sejnach. Jeśli chodzi o kategorię chłopców na pierwszym miejscu uplasował się ZS CKR w Powierciu, drugie miejsce zajął ZS CKR w Brzostowie, a trzecie ex aeguo ZS CKR w Brzostku i gospodarze, czyli ZS CKR w Sokołowie Podlaskim. Warto dodać, że jeden z członków zwycięskiej drużyny w dniu mistrzostw obchodził swoje 18 urodziny, w związku z czym wszyscy zgromadzeni zaśpiewali mu gromkie "Sto lat". W kategorii mieszanej zwycięstwo wywalczyli nasi, czyli ZS CKR w Sokołowie Podlaskim, drugie miejsce zajęła drużyna z ZS CKR z Sichowa, a trzecie ex aeguo drużyna z ZS CKR z Żarnowca i ZS CKR z Królówka Osady.

Na mistrzostwach sędziowali wykwalifikowani trenerzy, którzy są jednocześnie członkami Kadry Narodowej Polskiego Związku Przeciągania Liny. Wśród sponsorów wydarzenia znaleźli się m. in. Sokołów S.A, Sieć Sklepów Topaz, Dargaz oraz Efekt Studio. Szkoła zadbała o to, aby Mistrzostwa odbyły się naprawdę na wysokim poziomie. Dla uczestników przygotowano kanapki, drożdżówki, napoje, gorącą herbatę i kawę. Dodatkowo główny sponsor, czyli Sokołów S.A. zadbał o to, aby uczestnicy mogli zjeść coś "na gorąco" i zapewnił grill, na którym smażyły się kiełbaski i karkówka. Mistrzostwa odbyły się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Na Mistrzostwach obecny był również Prezes Polskiego Związku Przeciągania Liny Dariusz Bajkowski, który wspierał wszystkie drużyny.

Przypomnijmy, że przeciąganie liny było kiedyś dyscypliną olimpijską. Już starożytni mieszkańcy Egiptu, Japonii, Hawajów, Korei oraz innych państw urozmaicali sobie czas wolny konkurując ze sobą w przeciąganiu liny. Lata później przeciąganie liny przerodziło się w sport, który był głównie prezentacją siły zawodników. W Grecji, kolebce Igrzysk Olimpijskich, przeciąganie liny było traktowane jako oddzielna dyscyplina sportu, ale również jako dyscyplina dodatkowa, treningowa, dla zawodników specjalizujących się w innych dziedzinach. W Europie Zachodniej pierwsze ślady przeciągania liny jako wyodrębnionej dyscypliny datowane są na rok 1000. Pierwszy, oficjalny turniej zorganizowany przez Międzynarodową Federację Przeciągania Liny odbył się w Malmö w Szwecji w 1964 roku, pod nazwą Igrzysk Bałtyckich. Od tej pory Mistrzostwa Europy organizowane były regularnie, a w roku 1975 do organizacji przystąpiły pierwsze kraje spoza Europy. Obecnie, Międzynarodowa Federacja Przeciągania Liny organizuje co 2 lata Mistrzostwa Świata. W 1991 roku do kalendarza zawodów dopisano Halowe Mistrzostwa Świata. Szybki rozwój światowy przeciągania liny, widowiskowość i ambicje krzewicieli by powrócił do programu olimpijskiego zwiastują renesans tej klasycznej dyscypliny sportu.


Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia:


www.wiescisokolowskie.pl/galeria/298,mistrzostwa-polski-szkol-rolniczych-w-przeciaganiu-liny.html


K.W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe