17
2020
2016-04-13

Minister w Sokołowie


Jak już informowaliśmy, w niedzielę 3 kwietnia na zaproszenie senatora Waldemara Kraski w Sokołowie gościł minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący  Komitetu Stałego Rady Ministrów, koordynator prac rządu Beaty Szydło, ekspert do spraw gospodarczych. Henryk Kowalczyk od czterech kadencji jest posłem na Sejm z naszego regionu, w latach 2006 - 2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
         
Na spotkanie przybyła liczna grupa mieszkańców Sokołowa i okolic, w tym wielu samorządowców. Minister podsumował działania podjęte przez rząd premier Szydło przez  120 dni jego istnienia oraz omówił plany i projekty ustaw. Podkreślił, że tempo prac Rady Ministrów jest duże, a rząd poważnie traktuje zobowiązania wyborcze. Podał kilka przykładów: likwidacja hańbiącego przepisu o zabieraniu dzieci z rodzin ze względu na trudna sytuację materialną;  likwidacja obowiązku posyłania dzieci 6-letnich do szkoły; wprowadzenie programu „Rodzina 500+”, mającego na celu zmniejszenie ubóstwa wśród rodzin, a także wspieranie rozwoju demograficznego w Polsce; wprowadzenie podatku bankowego; przygotowanie ustawy o darmowych niektórych lekach dla seniorów. Jest gotowa ustawa uszczelniająca obrót ziemią (ochrona polskiej ziemi) oraz ustawa o ubezpieczeniu upraw rolnych, trwają konsultacje ustawy opodatkowującej sklepy wielko powierzchniowe. Poinformował również, że rząd podejmuje działania uszczelniające system podatkowy, podkreślił, że już są tego efekty. Zaznaczył, że do niedawna  80% kontroli prowadzonych przez Urzędy Skarbowe dotyczyło małych firm, a przychód z takiej kontroli był niewielki, obecnie bardziej kontrolowane są wielkie firmy. Jest w przygotowaniu ustawa, która będzie godzić w tzw. szara strefę. Minister zapewnił też, że rząd ma w planach obniżenie podatków, programy dotyczące rodzin, w tym mieszkaniowe. Poinformował, że rząd szuka oszczędności wszędzie, gdzie to możliwe, na przykład trzykrotnie zostały obniżone wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa. Zdaniem Henryka Kowalczyka krytyka rządu ze strony opozycji i różnych środowisk ma swoje źródło w tym, że rząd w dużym stopniu  przerwał  wyprowadzanie pieniędzy państwowych. Minister  wiele miejsca poświecił też przedstawieniu działań i planów rządu związanych z rozwojem polskiej gospodarki, wskazywał na potrzebę znakowania polskiej żywności (dobrej, bo zdrowej), apelował o kupowanie polskich produktów. W kontekście upadku wielu polskich firm przy budowie autostrad, a zyskach firm zagranicznych mówił, że rząd chce zmienić ustawę o zamówieniach publicznych.  Jeśli chodzi o budowę dróg, podkreślił, że jest wola współpracy i samorządów z rządem, zaznaczył, że główne media o tym nie informują. 
 
W drugiej części spotkania był czas na dyskusję i pytania. Pytano miedzy innymi o: gimnazja -  rząd nie chce podejmować arbitralnych decyzji w sprawie ich likwidacji, konsultacje społeczne rozpoczną się w maju; audyt poprzedniej ekipy  - trwają działania, sprawa nadużyć w ARiMR jest skierowana do prokuratury; o obniżenie emerytur i rent byłym esbekom -  jest w przygotowaniu ustawa, w 2008 roku część przepisów z podobnej ustawy  temu uchylił TK;  o umożliwienie powrotu do ojczyzny Polakom z Kazachstanu i Ukrainy zamiast przyjmowania tzw. uchodźców – ustawa prawie gotowa, trwają konsultacje, wcześniej projekt Jakuba Płażyńskiego poprzedni rząd za sprawą posłanki Joanny Fabisiak skierował do tzw. zamrażarki; konkretne działania na rzecz polskiego przemysłu - jest przygotowywana na przykład ustawa o przemyśle okrętowym. Były też liczne pytania odnoszące się  do sytuacji w rolnictwie, szczególnie w hodowli krów,   systemu podatkowego, sytuacji samorządów, spółek wodnych.  Radny z Gminy Repki  mówił o łamaniu praw opozycyjnego klubu PiS w gminie. Minister szczegółowo odpowiadał na wszystkie pytania. Nie zabrakło także konkretnych rad i propozycji ze strony obecnych. Gość podkreślał otwartość rządu na sugestie, prosił o pisemny kontakt, dziękował za  zaproszenie i wyraził radość z powodu licznej frekwencji   na spotkaniu. Obiecał ponowny przyjazd.
 
J.O.

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Chyba autorka była na innym spotkaniu. Ja tych tłumów nie widziałam. Było kilka postronnych osób, i aktyw PiS. Około 50 osób. nic specjalnego.

Iza
2016-04-14 16:08:09
Strona 1/1


Dane kontaktowe