2
2020
2019-03-12

Minister spotkał się z mieszkańcami powiatu


W piątek 8 marca powiat sokołowski odwiedził Minister Środowiska Henryk Kowalczyk. Polityk spotkał się z młodzieżą, lokalnymi władzami i mieszkańcami. Głównym tematem rozmów był rządowy program “Czyste powietrze”.

Jako pierwsi gościli ministra uczniowie, dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Na spotkaniu obecni byli również: Starosta Powiatu Sokołowskiego Elżbieta Sadowska, Wicestarosta Ryszard Domański oraz Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk. Wszystkich przybyłych powitał Wicedyrektor Szkoły Piotr Adamczuk.

Podczas godzinnego spotkania z młodzieżą Henryk Kowalczyk wyjaśniał, jak ważna w dzisiejszych czasach jest ochrona środowiska. Przedstawił, na czym polegają zmiany klimatyczne i jakie skutki mogą ze sobą nieść. Mówił również o tym, jak przedstawia się na chwilę obecną bilans energetyczny na Ziemi.

W części przewidzianej na dyskusję, uczniowie pytali o pomysł wycofania sklepowych reklamówek, instalację w marketach automatów do zwrotu opakowań plastikowych, przyszłość biopaliwa i wykorzystania biogazu w Polsce oraz normy jakości węgla.

Następnie minister udał się do starostwa, gdzie zorganizowane zostało spotkanie z władzami powiatu. Obecni na nim byli: starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański, Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakuła, wiceburmistrz Krzysztof Dąbrowski, Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, Wójt Gminy Repki Apolonia Stasiuk, Wójt Gminy Sterdyń Grażyna Sikorska, Wójt Gminy Ceranów Ewa Częścik, Wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak, Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, Wójt Gminy Sabnie Ireneusz Piotr Wyszyński, Wójt Gminy Sokołów Podlaski Janusz Kur, radni powiatowi: Urszula Krzymowska, Longina Oleszczuk i Marek Ratyński, a także Komendant Powiatowy Policji insp. Wiesław Nasiłowski oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Wilk.

Najwięcej czasu poświęcono tematowi Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Burmistrz Kosowa Lackiego oraz Wójt gminy Sabnie zgłaszali problem podrzucania śmieci, który obserwują od dłuższego czasu na terenie swoich gmin. Włodarze wnioskowali do ministra, aby rząd zaostrzył kary dla członków tzw. mafii śmieciowej. Wójt Gminy Bielany mówił o problemie odbioru folii rolniczej, a radna Longina Oleszczuk zauważyła podobne trudności przy odbiorze opon czy odpadów wielkogabarytowych. Wójt Gminy Sokołów Podlaski pytał natomiast o możliwości wykorzystania przez rolników osadów ściekowych.

W trakcie wizyty ministra w powiecie sokołowskim przewidziano dwa spotkania z mieszkańcami. Pierwsze odbyło się w Repkach, drugie - w Sokołowie (obecny był na nim również Senator RP Waldemar Kraska). Na obu spotkaniach Henryk Kowalczyk przybliżył założenia rządowego programu “Czyste powietrze”. Jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji, powstających na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Dzięki programowi obywatele mogą liczyć na dofinansowanie na wymianę pieca, ocieplenie domu, instalację odnawialnych źródeł energii czy wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym, beneficjenci programu mogą otrzymać dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 % kosztów kwalifikowanych inwestycji. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł., a minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł. Wnioski można składać przez internet za pośrednictwem strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski przyjmowane będą do 30 czerwca 2027 r.

Jak wyjaśnił minister Kowalczyk, beneficjenci projektu mogą liczyć na atrakcyjne pożyczki, które znacznie ułatwią pozyskanie pozostałych środków na realizację przedsięwzięcia. Dodatkowym pomysłem rządu jest zatrudnienie w każdym Urzędzie Gminy tzw. doradcy energetycznego, który pomagałby zainteresowanym przy wypełnianiu wniosków.

Podczas spotkań mieszkańcy pytali o dofinansowanie na kolektory słoneczne i fotowoltaikę, które miało pochodzić z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Mieszkańcy zwracali uwagę na wybiórcze traktowanie wnioskodawców i wstrzymanie projektu. Minister środowiska zgodził się z ich spostrzeżeniami i wyjaśnił, że podobny program jest obecnie tworzony przez rząd. Będzie się on znacznie różnił od programu marszałkowskiego. Najważniejszą różnicą jest fakt, że przy rządowym programie wyższy będzie wkład własny, ale z dofinansowania będzie mogło skorzystać zdecydowanie więcej beneficjentów.


Katarzyna Dybowska 


« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

"Czyste powietrze"- a zęby nie myte.

ii
2019-03-15 14:35:10
Strona 1/1


Dane kontaktowe