15
2020
2010-10-27

Minęło już 45 lat


„Na miły Bóg życie nie po to jest by brać. Życie nie po to, by bezczynnie stać. I aby żyć siebie samego trzeba dać” – tym cytatem rozpoczęła jubileuszowe spotkanie Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego prezes Wanda Wierzchowska.

Członkowie i sympatycy Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego spotkali się w piątek 22 października w Galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury by „porozmawiać, powspominać, ale i posnuć plany”.
Towarzystwa powstało we wrześniu 1965 roku Przez lata dzięki zaangażowaniu jego członków udało się wydać aż 54 publikacje, które pozwalają ocalić od zapomnienia to, co minęło. Obecnie STSK liczy 120 członków. Stawia na pracę z młodzieżą, organizuje spotkania naukowe, a latem międzynarodowe obozy językowe dla Młodej Polonii, zbiera też archiwalne materiały związane z historią miasta i powiatu.
Na piątkowe spotkanie przyjechali także „goście ze świata” – jak określiła ich prezes Wanda Wierzchowska. Byli wśród nich prof. Czesław Skowronek, prof. Ryszard Mazurowski i Janina Tenderenda - legenda sokołowskiej kultury.
Burmistrz Bogusław Karakula, dziękował za wieloletnią działalność towarzystwa na rzecz lokalnej społeczności. Wręczył też listy gratulacyjne ludziom, którzy „robią wszystko, co w ich mocy, aby Sokołów był znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie”. Podziękowania Przyjaciołom STSK w imieniu zarządu przekazała też pani prezes.
Z kolei dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Ewa Orzełowska wręczyła STSK medal „Pro Mazovia”, przyznany przez marszałka województwa za zasługi dla promocji całego Mazowsza.
- Coraz trudniej znaleźć ludzi, którzy się nie spieszą, a dostrzegają człowieka, który jest obok – podkreśliła Ewa Orzełowska. – Bywałam na obozach gwaroznawczych w Serpelicach tylko przez chwilę, a dało się tam wyczuć wspaniałą atmosferę. Dziękuję za to, że jesteście, ze Sokołów ma takich ludzi, dziękuję za waszą działalność – dodała.
Goście podczas spotkania obejrzeli też prezentacje multimedialne przygotowane przez Pawła Kryszczuka – jedną poświęconą publikacjom STSK, drugą - zawierającą fotografie ze spotkań członków towarzystwa.
INFO/FOT. BOŻENA GONTARZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe