29
2022
2023-05-12

Migawki z wyprawy ZPiT „Sokołowianie” do Chicago


Zespół pojechał do Chicago na zaproszenie polonijnej Fundacji Kopernikowskiej. Kulminacyjnym punktem wyjazdu był niedzielny występ w legendarnym Copernicus Center w czasie uroczystego koncertu pt. „Paderewski dla Kopernika”. W ten sposób uczczono w Stanach Zjednoczonych Rok Kopernikański. „Sokołowianie” zaprezentowali wyjątkową choreografię do symfonicznego dzieła I. J. Paderewskiego „Fantazja polska” gis-mol op. 19 oraz fortepianowego „Albumu Tatrzańskie” op. 12. Ponadto w czasie koncertu amerykańska Polonia i znamienici goście z Polski, wśród nich wiceminister Tomasz Rzymkowski i senator Maria Koc wysłuchali dwóch polskich pieśni i podziwiali nasze tańce narodowe: kujawiak, oberek i mazur. Koncert prowadził Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Warto dodać, że sala widowiskowa Copernicus Center liczy ponad 1800 miejsc.
Podczas pobytu w metropolii nad Jeziorem Michigan zespół nie tylko przygotowywał się do występu. „Sokołowianie” między innymi zwiedzali ogromne oceanarium, Lincoln Park Zoo i Muzeum Historii Naturalnej, wjechali na położony na 103 poziomie wieżowca Willis Tower taras widokowy z przeszklonymi balkonami, uczestniczyli w audycji na żywo w Polskim Radiu 1030 Chicago, odwiedzili siedzibę Chicago Bulls - najsłynniejszego amerykańskiego klubu koszykarskiego. W pamięci uczestników wyjazdu zostaną też wzruszające, często przypadkowe spotkania z potomkami Polaków, zwiedzanie w Muzeum Polskim sali poświęconej I. J. Paderewskiemu i krótki, spontaniczny występ w tym bliskim sercu każdego Polaka miejscu oraz warsztaty z polonijnym zespołem folklorystycznym.
Moc wrażeń pozostawiła też sobotnia biało-czerwona parada, organizowana przez amerykańskie środowiska polonijne z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W tym dorocznym wielkim święcie polskości wzięło udział ponad 100 tysięcy Polaków w różnym wieku ze 120 organizacji polonijnych. Manifestowano przywiązanie do Ojczyzny, dumę z polskiej kultury, historii i tradycji. ZPiT „Sokołowianie” również poczuł tę wspaniałą atmosferę. Dodajmy, że byli też obecni przedstawiciele polskich władz. Więcej o amerykańskiej przygodzie Zespołu w następnym numerze.
J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe