29
2022
2013-09-27

Między dwoma wrogami - wrzesień 1939


We wtorek 17 września, w parku im. Adama Mickiewicza w Sokołowie, w 74 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę otwarto wystawę na temat wojny obronnej Polski w 1939 roku.

Otwarcie plenerowej ekspozycji „Wojna obronna 1939. Między dwoma wrogami” poprzedziła sesja naukowa w sali oratorium przy Kościele pw. Św. Jana Bosco.
Uczestnikami sesji była młodzież sokołowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz młodzież z gimnazjum w Rozbitym Kamieniu. Przybyli również przedstawiciele organizatorów i gospodarze miejsca. Prelekcję wygłosił Jacek Odziemczyk, nauczyciel w PG Nr 2 i ZS Nr 1. Opowiadał na temat agresji Niemiec i ZSRR na Polskę oraz przekazał ciekawe, często mało znane informacje na temat wojennych losów mieszkańców Sokołowa i okolic.
Inicjatorem przedsięwzięcia była Fundacja Gazety Podlaskiej i jej prezes Tomasz Olko, współorganizatorami miasta: Łosice, Siedlce i Sokołów Podl. Autorzy wystawy to Mirosława Łątkowska i Adam Borowski. Na 24 planszach w skondensowanej formie zawarte są informacje oraz zdjęcia ilustrujące między innymi takie tematy jak odzyskanie niepodległości, wojna polska-bolszewicka, działania obronne w Węgrowie i Sokołowie, losy rodaków w niewoli sowieckiej, zbrodnie niemieckie i rosyjskie, wywózki Polaków na Wschód, kolaboracja środowisk lewicowych z Sowietami, porozumienie Hitlera ze Stalinem w sprawie podziału Polski, losy kościoła katolickiego pod okupacją. Warto dodać, ze niektóre zdjęcia są publikowane po raz pierwszy.
Wystawę można oglądać do 6 października. 

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe