17
2020
2018-11-13

„Mężem lub żoną można przestać być. Mamą i Tatą jest się na zawsze.”


Rozwód  to sytuacja kryzysowa dla wszystkich członków rodziny: zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Stres związany z odejściem partnera psychologowie porównują pod względem siły przeżywania do żałoby po śmierci kogoś bliskiego. Kryzys rozstania to sytuacja uruchamiająca u dorosłych bardzo silne emocje takie jak: rozczarowanie, złość, niechęć, żal czy wrogość. We wczesnym etapie rozstania emocje te mogą blokować  poszukiwanie rozwiązań.

Rozstanie rodziców, ich rozwód, wyprowadzenie się z domu mamy lub taty są zwykle dla dziecka bolesnym przeżyciem. Zwłaszcza wtedy, gdy z jego perspektywy wszystko wyglądało dobrze i było przekonane, że mama i tata będą zawsze razem – razem z dzieckiem. Podczas rozstania dziecko jest świadkiem, a często uczestnikiem, wielu konfliktów naruszających jego poczucie bezpieczeństwa. Czuje się osamotnione, zagubione i bezradne.  Rodzice, nie radzą sobie z emocjami, skupieni na własnych problemach, najczęściej nie zdają sobie sprawy, jak silnie dziecko przeżywa wszystko, co się dzieje między nimi. Zaangażowani w swój konflikt są niewystarczającym oparciem  dla swojego dziecka.

Zarazem  to Rodzice mogą najlepiej pomóc dziecku przejść przez tę bolesna sytuację. Rozwód, jak każdy kryzys, wymusza zmianę - jednak nie zawsze musi być to zmiana na gorsze. Szacunek dla wrażliwości dziecka, liczenie się z jego potrzebami oraz większa wiedza rodziców o tym, co się dzieje z dzieckiem podczas ich rozstania, sprawią, że wiele cierpienia stresu i krzywdy, których doświadczają dzieci podczas rozwodu, udaje się uniknąć.

I naprzeciw takim to problemom wychodzi Fundacja Strefa Pociech w Sokołowie Podlaskim realizując warsztaty dla rodziców będących w sytuacji rozwodu, separacji lub rozstania z mamą/tatą swojego dziecka/dzieci. W czasie warsztatu dowiedzą się oni jak chronić siebie i swoje dziecko w tak trudnej sytuacji, jaką jest rozwód. Jak dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, zapewnić mu emocjonalną stabilność. Skąd czerpać siłę, gdzie znajdować oparcie.

Celem warsztatu jest przekazanie rodzicom wiedzy na temat perspektywy dziecka w sytuacji rozstania (jego potrzeb, emocji, sposobów radzenia sobie z kryzysem) oraz tego jak się o nie zatroszczyć, by ponosiło, jak najmniejsze konsekwencje, pomoc rodzicom w uporaniu się z własnymi emocjami i trudnościami związanymi z rozpadem związku, tak by adekwatnie reagować na potrzeby dziecka i realizować własne cele życiowe.

Warsztaty odbędą się w siedzibie Fundacji Strefa Pociech,
Sokołów Podlaski ul. Lipowa 5,

W niedziela 18 listopada w godzinach 10.00-14.00


 WSTĘP WOLNY. OBOWIĄZUJĄ ZAPISY


 fundacjastrefapociech@gmail.com, 603072071, www.strefapociech.pl


Lech Zakrzewski 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe