17
2020
2017-03-23

MATEMATYCZNE PODIUM DLA LICEALISTÓW Z SADOWEJ


Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskimzakwalifikowali się do ścisłego finału Międzynarodowego Białorusko – Litewsko – Ukraińsko – Polskiego Konkursu Matematycznego.Dnia 17 marca zwycięzcy etapu krajowego, czyli maturzyści z I Liceum: Aleksandra Sobieska, Jakub Derlicki i Piotr Mazurek pod opieką pani Urszuli Kołodziejczuk wyjechali, aby wziąć udział w finale.Pierwsze miejsce zajął Piotr Mazurek z I LO w Sokołowie Podlaskim, drugie - Jakub Derlicki z I LO w Sokołowie Podlaskim, trzecie - ex aequo Aleksandra Sobieska z I LO w Sokołowie Podlaskim i Magdalena Nowik z I LO w Białymstoku. Wszyscy uczniowie zakwalifikowani ze strony polskiej zostali zatem nagrodzeni.

Finał Międzynarodowej Białorusko-Litewsko-Ukraińsko-Polskiej Olimpiady Matematycznej oraz Międzynarodowego Białorusko-Litewsko-Ukraińsko Polskiego Konkursu Matematycznego odbył się 18 marca 2017 roku w Brześciu na Białorusi. Organizatorami Olimpiady i Konkursu są Uniwersytet w Białymstoku i Brzeski Uniwersytet Państwowy im. Aleksandra Puszkina w Brześciu. Opiekę nad całością sprawowała Elena Gryńko, kierownik Katedry Metodyki Nauczania Matematyki i Informatyki Wydziału Fizyczno-Matematycznego Brzeskiego Uniwersytetu Państwowego im. A. Puszkin wraz z współpracownikami.

W Brześciu odbył się także finał Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Ze strony polskiej zakwalifikowało się do niego trzech uczniów z białostockich liceów ogólnokształcących – I LO, II LO oraz III LO. Najlepsi okazali się uczniowie z Białorusi. Spośród polskich uczestników dwóch zajęło ex aequo trzecie miejsce – to Damian Werpachowski z II LO w Białymstoku i Jakub Trzcinka z III LO w Białymstoku.
Ogółem w etapie finałowym zawodów brało udział siedmioro uczniów z Polski, ośmioro z Białorusi i dwanaścioro z Ukrainy – przy czym uczniowie ukraińscy przystąpili do zmagań w Odessie.

Dla uczniów polskich i białoruskich wspólne zawody matematyczne były również okazją do nawiązania nowych znajomości, poznania pięknego miasta i kultury wschodnich sąsiadów.
Już pierwszego dnia czwórka przemiłych studentów, którzy opiekowali się grupą przez cały czas pobytu na Białorusi,podczas spaceru ulicami wieczornego Brześcia pokazała pełne uroku miejsca.Grupa polska miała okazję obejrzeć z bliska Konsulat naszego kraju, Pomnik Tysiąclecia Brześcia, popiersie Adama Mickiewicza, Nikołaja Gogola czy Cerkiew św. Szymona. Ogromne wrażenie zrobiła ulica Sowiecka pełna ozdobnych konstrukcji zaprojektowanych z wielką dbałością i dokładnością. Latarnie, ławki, kopuły chroniące przed deszczem i słońcem, figurki, słupki, kosze, tabliczki z nazwami ulic i numerami domów, małe latarnie zamocowane na niektórych fasadach, a nawet kioski – wszystkie te elementy tworzą spójną całość.

W sobotę po śniadaniu, w uniwersyteckiej stołówce uczniowie przystąpili do Konkursu i Olimpiady. Zmagania trwały trzy godziny. Zaraz po obiedzie nastąpiło ogłoszenie wyników. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Ogrodu Zimowego w Brześciu, gdzie można podziwiać wiele gatunków tropikalnych roślin oraz papug. Po powrocie do miejsca zakwaterowania,podczas gdy uczestnicy odpoczywali, studenci osobiście przygotowali dla gości lokalny przysmak - draniki ze śmietaną, rodzaj placków ziemniaczanych.
Niestety niedzielna pogoda nie pozwoliła na zwiedzenie Twierdzy Brzeskiej, gdzie znajduje się Muzeum Obrony i wystawa poświęcona wrześniowej obronie Polaków oraz wieczny ogień. Pozostał niedosyt i chęć ponownego wyjazdu, ale przede wszystkim radość z osiągniętego sukcesu.

Gratulujemy uczniom sukcesu!Urszula Kołodziejczuk, nauczyciel I Liceum

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe