43
2019
2013-08-09

Mamy już 2 wiatraki!


 Elektrownie wiatrowe istnieją w Polsce od początku lat 90. ubiegłego wieku, pierwszy postawiono w 1991 roku przy elektrowni Wodnej w Żarnowcu.
 
Kilka lat później nastąpił dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w naszym kraju. Obecnie w całej Polsce istnieje kilkaset wiatraków. Według planów rządu, za 7 lat ich łączna  moc wynosić będzie 6600 MW.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni postawiono również dwa wiatraki na terenie naszego powiatu, pierwszy w Bachorzy (gm. Sokołów), drugi w Niecieczy (gm. Sabnie). 
Każdy z wiatraków posiada moc 2 MW, a ich wysokość sięga do 150 metrów. Prace przy wiatraku w Bachorzy rozpoczęły się 20 lipca. Wtedy na placu stanęła podstawa prawie 150-metrowej turbiny. Kilka dni później zamontowane zostały także: łopaty wirnika oraz gondola. W następnym tygodniu powstał 2 wiatrak w Niecieczy, przy drodze prowadzącej do Kupientyna. Obydwa wiatraki postawiła firma z Suwałk - JE Wind. 
Ich zadaniem jest pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatru. Energia ta jest ekologicznie czysta. Co ważne, wiatraki będą przynosić korzyści. Jak informuje wójt gminy Sabnie, Ireneusz Piotr Wyszyński, do budżetu gminy rocznie wpływać będzie około 60 tysięcy złotych podatku.
- Oprócz korzyści materialnych, są również niematerialne - mówi wójt. - Na nasz teren wkroczyła technologiczna nowość. Wiatrak idealnie wkomponowuje się w otoczenie; wyraźnie widać zainteresowanie nim. Osoby odwiedzające nowo otwarty zalew najczęściej jeżdżą przez Kupientyn, aby przejechać obok wiatraka - kontynuuje.
Prawdopodobnie wkrótce powstanie kolejny, tym razem w Brzozowie (gm. Sokołów).

KAMIL WASZCZUK

 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie cieszcie się,te wiatraki to stojąca śmierć.W okolicy kilometra nic nie powinno rosnąć i nikt nie powinien mieszkać.Rakotwórczość pewna.To udowodniono w Europie,gdzie nie buduje się wiatraków w okolicach skupisk ludzkich i na terenach rolnych.

Karol
2013-08-18 13:00:32
Strona 1/1


Dane kontaktowe