17
2020
2020-02-11

„Mała książka - wielki człowiek”


Biblioteka Pedagogiczna w Sokołowie Podlaskim, która mieści się przy ul. Henryka Oleksiaka „Wichury”, przystąpiła do projektu dla dzieci w wieku przedszkolnym, realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. W 2020 roku projekt obejmuje dzieci urodzone w latach 2014- 2017.
 
Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start. W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. Jak przekonują organizatorzy, dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa czyli bibliotekę i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. 
 
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju dziecka oraz o  korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.  
 
Zalety czytania książek dzieciom są bezdyskusyjne. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię, częściej  osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Organizatorzy akcji podkreślają również, że rodzice czy opiekunowie w czasie czytania dzieciom książek budują bliskie relacje, które 
z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
 
J.O.  

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe