17
2020
2017-10-02

Mają wpływ na bezpieczeństwo


25 września w Bielanach odbyło się spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ”. Gośćmi debaty byli Komendant Powiatowy Policji w Sokołowie Podlaskim insp. Wiesław Nasiłowski, Kierownik Posterunku Policji w Repkach asp. szt. Jacek Patejko oraz dzielnicowy Gminy Bielany Andrzej Żak.

Podczas spotkania rozmawiano o najistotniejszych zagrożeniach zdiagnozowanych w krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa, działaniach priorytetowych dzielnicowego, a także o roli dzielnicowego z zakresu profilaktyki społecznej. Przedstawiono również radnym i mieszkańcom skalę przestępczości na terenie powiatu w bieżącym roku w porównaniu do ubiegłego. W Gminie Bielany od 1 stycznia przeprowadzono 23 postępowania. W większości przypadków dotyczyły one prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, wykroczeń drogowych, uszkodzeń mienia czy posiadania środków odurzających. Przypomnijmy, że na terenie gminy w tym roku zatrzymano dwie osoby posiadające takie substancje. W pierwszym przypadku była to amfetamina, a w drugim marihuana.
W trakcie debaty poruszono także problem uprawy marihuany na polach należących do nieświadomych rolników. Według policji, sadzonki najczęściej uprawiane są na polach kukurydzy, ponieważ wysokie nasadzenia skutecznie zasłaniają krzewy konopi. Komendant Wiesław Nasiłowski apelował do rolników o zgłaszanie takich upraw policji, od razu po ich dostrzeżeniu.
W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym, zwrócono uwagę na problem spalania w piecach c.o. substancji niedozwolonych np. plastiku. Jest to wykroczenie, które podlega karze. Jednak palenie w piecu plastikiem jest niebezpieczne nie tylko dlatego. Przede wszystkim zapycha przewody kominowe i ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Policjanci i władze gminy zgodnie przyznali, że takie postępowanie jest niezrozumiałe, zwłaszcza, że tak dużą uwagę zwraca się na sprawne funkcjonowanie gospodarki odpadami.
Na koniec debaty pytano przedstawicieli policji, jakie wymagania należy spełnić, aby dostać się w ich szeregi. Wymagań nie jest dużo. Należy posiadać wykształcenie średnie, być osoba niekaraną z nieposzlakowana opinią, posiadać obywatelstwo polskie, być sprawnym fizycznie oraz cieszyć się dobrym zdrowiem. Głównym elementem rekrutacji jest oczywiście pomyślne przejście wszystkich testów. Komendant Wiesław Nasiłowski zachęca, aby mieszkańcy naszego powiatu próbowali w rekrutacji swoich sił. Nasi mundurowi potrzebują wsparcia, ponieważ obecnie w sokołowskiej komendzie jest aż 7 wakatów.

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe