17
2020
2013-05-10

Maj miesiącem matur


Tegoroczny weekend majowy był bardzo długi. Szczęśliwcy mogli nawet przez 9 dni odpoczywać. Po tak długim weekendzie wszyscy z siłami i energią powrócili do pracy.
 Do pracy, a właściwie nie pracy, tylko pokazania efektów swojej 3 lub 4 - letniej nauki przystąpili tegoroczni maturzyści, a w całej Polsce jest ich około 330 tysięcy. Pierwsze egzaminy już za nimi. W miniony wtorek o godzinie 9:00 na pełnym stresie lub też „na lajcie” młodzi ludzie napisali maturę z języka polskiego. Egzamin składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to czytanie ze zrozumieniem, za którą można zdobyć maksymalnie 20 punktów, druga część to tworzenie własnego tekstu. Cześć ta punktowana jest bardzo wysoko, bo aż 50 punktami, a więc łącznie można uzyskać 70 punktów. Minimum, które jest potrzebne do zaliczenia to 30 %, co daje 21 punktów.
Z jednej strony - mało, z drugiej - całkiem sporo.
Środa, 8 maja - ten dzień zapewne wielu maturzystom śnił się po nocach już od bardzo dawna. Właśnie tego dnia maturzyści musieli zmierzyć się z egzaminem z matematyki. Matematyka sprawia zawsze najwięcej problemów, z tego przedmiotu najwięcej osób oblewa.  Aby zaliczyć ten przedmiot, wystarczy zdobyć również 30%, czyli 15/50 punktów.
W 2011 roku matematyki nie zaliczyło około 21 % maturzystów, w zeszłym roku - 16 %. Czy w tym roku liczba ta zmniejszy się? Tego jeszcze nikt nie wie. Wyniki dopiero w ostatni piątek czerwca. Do tego czasu pozostało tylko czekanie oraz kolejne egzaminy, w tym języki obce, które dla wielu są piętą achillesową. Najwcześniej egzamin z angielskiego, bo już 9 maja; niemiecki dopiero 21 maja, rosyjski najpóźniej - dopiero 23 maja. Oprócz obowiązkowych przedmiotów wielu uczniów wybrało również przedmioty dodatkowe. Największą popularnością cieszą się: geografia i wiedza o społeczeństwie, najmniejszą: historia i informatyka.

KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe