1
2020
2016-05-17

Magiczna podróż po literaturze w Bibliotece Pedagogicznej


W czwartek 5 maja w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Henryka Oleksiaka „Wichury” w Sokołowie Podlaskim otwarto wystawę „Magiczna podróż po literaturze – różne oblicza książki”.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, w tym poprzednia kierownik Halina Korzeb, przedstawiciele Biblioteki Pedagogicznej z Siedlec, oczywiście nie zabrakło szkolnych bibliotekarzy i innych osób, dla których książki są bardzo ważne. 

Jak poinformowała na wstępie Elżbieta Lewczuk, kierownik biblioteki, otwarcie wystawy wpisuje się w obchody Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Wyraziła przekonanie, ze inspiracją dla dzieci i młodzieży może być różnorodna forma książki, bo właśnie takie tworzą ekspozycję. Podkreśliła również, że placówka dla zorganizowania przedsięwzięcia otrzymała wsparcie od Starostwa Powiatowego. 
 
Następnie w magiczną podróż po literaturze zaprosiła zebranych Renata Jaroszewska, pracownik biblioteki - pomysłodawczyni i główna realizatorka ekspozycji. Z pasją opowiadała o jej genezie i realizacji, o tym, że świat książki może być ciekawy i konkurować z mediami elektronicznymi. Zaprezentowała i omówiła kilkanaście najciekawszych eksponatów z wystawy. Zapraszała grupy zorganizowane i osoby indywidualne do obejrzenia tego, co udało się zgromadzić przez kilka miesięcy. Obecni byli zachwyceni kolekcją, która może zainteresować wszystkich – od przedszkolaka do staruszka. Zorientowanie się w różnorodności eksponatów ułatwia podzielenie wystawy kilkanaście stref: obcojęzyczną; przyjaznej wiedzy; relaksu i zabawy; kolorów; smaków i zapachów; kształtu; 3D; grafiki i ilustracji; bez tekstu; starej i nowej książki.
 
Na wystawie zgromadzono książki zakupione specjalnie w tym celu, pozycje wypożyczone z innych bibliotek (warto tu wspomnieć o zwoju tory z biblioteki I LO) oraz książki wypożyczone ze zbiorów prywatnych. Organizatorka wystawy z radością podkreślała, że korzystający z biblioteki już nie pierwszy raz odpowiedzieli na ofertę współpracy przy organizacji bibliotecznych przedsięwzięć. Tym razem na wystawie znalazły się książki udostępnione przez Martę Łach-Woźniak, Małgorzatę Błońską, Laurę Pietrasik, Annę Złotkowską, Krzysztofa Skórę, Dawida Osipiaka, Agnieszkę Gromek, Monikę Osipiak, Konrada Ignaciuka, Annę Marię Maliszewską, Larysę Mielańczuk, Nicolenko Fedir, Halinę Lewsza, Darię Żebrowską, Piotra Kadlcika, Katarzynę Markusz, Amelkę Jaroszewską, Alana i Natalię Wołosiak, Agnieszkę Rogozińską, Teresę Wrzosek.   
 
Spotkanie znakomicie uzupełniała bardzo ciekawa prezentacja multimedialna, przedstawiająca historię książki od czasów najdawniejszych do współczesności.
 
Wystawa będzie czynna do czerwca, biblioteka prosi o wcześniejsze zgłaszanie grup. Są jeszcze wolne terminy.
 
J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe