17
2020
2019-10-08

„Magia lat 20-tych” w Korczewie


Klimat tytułowych lat 20. ubiegłego wieku przypomniano w niedzielę 29 września w czasie plenerowej imprezy przy pałacu Ostrowskich. Jej organizatorami byli: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania -Tygiel Doliny Bugu, Fundacja Pałac w Korczewie i Urząd Gminy w Korczewie.

Imprezę otworzyli: Beata Ostrowska-Haris z synem Aleksandrem, Agnieszka Wojtkowska – prezes Stowarzyszenia LGD – Tygiel Doliny Bugu oraz wójt gminy Sławomir Wasilczuk, który serdecznie powitał gości, w tym parlamentarzystów, samorządowców, władz rządowych, instytucji związanych z rolnictwem i wszystkich obecnych. Dziękował też za rozliczne wsparcie gminnych inwestycji.

Dla tych, którzy w słoneczne jesienne popołudnie wybrali się do nadbużańskiego Korczewa, organizatorzy przygotowali moc różnorodnych atrakcji. Siedlczanka Marlena Uziębło śpiewała przeboje Hanki Ordonówny, przypomniano też wyjątkową biografię niezapomnianej pieśniarki. Swoimi talentami mieli okazję popisać się dzieci i młodzież z gminy Korczew oraz „Klekociaki” - zespół folklorystyczny z Bociek. Dużymi brawami nagrodzono też brawurowy występ Joanny Krzyśków– grającej muzykę improwizowaną skrzypaczki, która bardzo dobrze czuje się w nurcie hip – hop, house, jazz, a tym razem oczywiście przypomniała przeboje lat międzywojennych. Licznej publiczności przy dźwiękach muzyki Warszawskiej Kapeli z Targówka trudno było powstrzymać się od tańca. Podobał się też występ znanego w regionie i lubianego zespołu „Chłopcy z Bandu”. Klimat epoki tworzył też pokaz tańca towarzyskiego z lat 20-tych, wystawa bardzo starych samochodów i motocykli, a także ubiór wielu gości.

Jak na imprezie plenerowej bywa, nie zabrakło stoisk wystawienniczych i możliwości zaopatrzenia się w lokalne rękodzieło i smakowitości takie jak wędliny, sery, miody itp. Można też było spróbować świeżych, grillowanych ryb z pałacowych stawów. Swoje namioty rozłożyły różne instytucje i stowarzyszenia. Była okazja do bezpłatnego zwiedzania pieczołowicie odrestaurowanych pałacowych wnętrz, obejrzenia interesujących wystaw: historyczno-literackiej „Norwid i Pani na Korczewie” oraz archeologicznej „Mielnik nad Bugiem przywracane dziedzictwo”. Wiele osób uczestniczyło w bezpłatnej projekcji filmu dokumentalnego „Pani Korczewie” w reżyserii Sławomira Rogowskego. Bohaterką filmu jest p. Beata Ostrowska-Harris, córka Krystyna hr. Ostrowskiego (1894-1980), przed II wojną światową właściciela m.in. Korczewa, polityka, dyplomaty, i Wandy z Krafftów. Film opowiada o losach rodziny i jej dóbr ziemskich, siostrze bohaterki Renacie Ostrowskiej (1919-2000). Film stanowi zapis przywróconej ciągłości historycznej, ukazuje tytułową bohaterkę jako nie tylko strażniczkę przeszłości i pamięci, ale też wyjątkową osobę działającą na rzecz odbudowy pałacu i rozwoju współczesnego Korczewa.

DVD z filmem jest dostępne w przypałacowym sklepiku.

Zakończeniem imprezy była potańcówka przy muzyce lat 20-tych. Następne takie wydarzenie – za rok.


J.O. 


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe