17
2020
2013-03-04

Losy szpitala w rękach powiatu


Zakończył się długo oczekiwany audyt w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim. Jego wyniki przedstawili przedstawiciele firmy, która go przeprowadziła.
We wtorek, z udziałem zarządu i radnych powiatu, wójtów i przedstawicieli szpitalnych związków zawodowych odbyło się podsumowujące spotkanie. Sytuacja finansowa, organizacyjna i stan zatrudnienia były głównym tematem analizy.
Sytuacja sokołowskiego szpitala nie napawa optymizmem, również wnioski przedstawione w audycie nie dają zbyt dużego pola manewru zarządowi powiatu, który jest organem założycielskim dla szpitala. Co więc może czekać SP ZOZ w najbliższym czasie? Możliwości nie jest zbyt dużo.
Pierwsza zakłada, co jest nierealne i wręcz zabójcze dla placówki, że nie podejmuje się żadnych działań naprawczych i pozostaje stan obecny. Ratunkiem może być tylko pokrycie przez powiat strat i ewentualne dokapitalizowanie poprzez kredyt.
Druga możliwość, to wdrażanie zaproponowanych zmian, pewne działania inwestycyjno-medyczne. Szpital nadal znajdowałby się pod „opieką” powiatu. Ale w tym wypadku również nie ma pewności co do dalszych losów placówki. Według firmy prowadzącej audyt, optymalne i najbardziej korzystne rozwiązania są dwa. ZOZ zostaje przekształcony w spółkę prawa handlowego, wdrażany jest program naprawczy, a straty wygenerowane
w poprzednich latach spoczywają na barkach tejże spółki. I wreszcie ostatnia możliwość to przejęcie przez operatora zewnętrznego, który przejmuje wszystkie zobowiązania, wydatki i prowadzi dalej działalność medyczną. W tym przypadku operator zewnętrzny staje się także pracodawcą dla kilkuset osób zatrudnionych w szpitalu.
O dalszych losach szpitala zdecyduje już zarząd powiatu. Jaką wybierze możliwość, okaże się już wkrótce.

LK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe