17
2020
2018-08-21

„Letnie spotkania ze sztuką”


5 sierpnia w Skrzeszewie miał miejsce finał projektu „Letnie spotkania ze sztuką” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W ramach przedsięwzięcia w dniach 23-28 lipca odbywały się warsztaty plastyczne z udziałem dzieci, które pracowały w dwóch grupach dziesięcioosobowych. W jednej grupie uczestniczyły dzieci w wieku 7-9 lat, w drugiej młodzież w wieku 10-16 lat. Zajęcia przebiegały w Galerii RE artystów Ewy i Leszka Kunickich w Skrzeszewie oraz w plenerze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Program warsztatów obejmował dwa obszary tematyczne: „Pejzaż Mazowsza” i „Skarby mazowieckiej architektury”, podczas których uczestnicy zdobyli wiedzę na temat zasad komponowania prac plastycznych oraz możliwości wykorzystania niektórych środków plastycznego wyrazu w indywidualnym, spontanicznym procesie twórczym.

„Letnie spotkania ze sztuką” zainaugurowane zostały koncertem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, który odbył się w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie w wykonaniu zespołu „Artes Ensemble”.

W programie koncertu pt. „Poloneza czas zacząć”. Zabrzmiały najpiękniejsze polskie piosenki ludowe i tradycyjne. Skład grupy: utalentowana mezzospranistka Anna Baran, odnoszący sukcesy w kraju i za granicą skrzypek Marcin Pawełczyk, wiolonczelistka Małgorzata Janaszek, która zarazem poprowadziła koncert oraz autor aranżacji i dyrektor artystyczny Andrzej Janaszek, który z wirtuozerią wykonywał utwory na fortepianie. Publiczność nagrodziła artystów owacją na stojąco. Wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz podziękowała wykonawcom za zaangażowanie w budowanie ducha patriotycznego i pielęgnowanie tożsamości narodowej. Słowa podziękowania skierowała również do organizatora koncertu, którym było Towarzystwo Ziemi Repkowskiej oraz do księdza proboszcza Sławomira Mazura za użyczenie wnętrza zabytkowego kościoła w Skrzeszewie.

Następnie wszyscy udali się na posesję państwa Kunickich, gdzie odbył się wernisaż poplenerowej wystawy prac plastycznych dzieci, które uczestniczyły w letnich warsztatach, połączonej z wystawą prac malarskich trenerki warsztatów Ewy Kunickiej. Wspólnie z mężem prowadzi Galerię RE – Pracownię Sztuki Użytkowej. Artystka uprawia malarstwo olejne i akrylowe, zgłębia tajniki batiku i enkaustyki oraz szkoli i poznaje technikę pisania ikon. Wspólnie z mężem zajmują się także rzeźbą oraz tworzeniem mebli w drewnie. Uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, które wręczała Wójt Gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz. Goście spotkania mogli zapoznać się z efektami pracy twórczej uczestników warsztatów, które wyeksponowano w plenerze oraz prac artystycznych Ewy Kunickiej, wystawionych we wnętrzu Galerii RE.

Ostatnim punktem spotkania był spektakl plenerowy pt. „Beczka śmiechu” w wykonaniu Teatru Na Walizkach z Wrocławia, który odbył się na placu przy Zespole Szkół w Skrzeszewie. Tytułowa „Beczka śmiechu” to spektakl komediowy, nawiązujący do tradycji teatru improwizacji, z elementami rosyjskiej clownady, którego całość zbudowana jest na nieco przewrotnej fabule… Skrzeszewska widownia tego dnia stała się aktorami, chętnie dając się wciągnąć w akcję przedstawienia. Zadowoleni mieszkańcy odpowiadali śmiechem i brawami na wysiłki aktorów, współtworząc spektakl. To niedzielne popołudnie było wspaniałą okazją dla mieszkańców, aby wspólnie spotkać się i posmakować kultury.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia były "Wieści Sokołowskie".


























Ewelina Wolska
Fot. E.W., UG Repki
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe