17
2020
2019-08-06

Letnia Szkoła Języka Polskiego


Współpraca Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego z Polską Macierzą Szkolną na Litwie od dawna jest znana naszym Czytelnikom. Wielokrotnie pisaliśmy o organizowanych przez STSK zbiórkach książek dla bibliotek szkół polskich na Litwie oraz obozach letnich dla polonijnej młodzieży.

Podobnie jest w bieżącym roku. W dniach od 8 do 15 lipca – dzięki wsparciu finansowemu Senatu RP - Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne gościło 30-osobową grupę młodzieży z Wilna i okolic. XVII Międzynarodowy Obóz Naukowy PH. „Letnia Szkoła Języka Polskiego” zorganizowano tym razem w Ośrodku Wypoczynkowym w Gródku nad Bugiem. Młodzieży z Litwy towarzyszyła grupka uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Nazwa obozu - Letnia Szkoła Języka Polskiego- zobowiązuje, dlatego wakacyjny wypoczynek splatał się z zajęciami typowo naukowymi: wykładami na temat języka polskiego, polskiej sztuki ludowej, zajęciami plastycznymi dotyczącymi pisania ikon, wykładami na temat historii Polski i in. Nie obyło się bez spotkania poświęconego twórcy polskiej muzyki narodowej Stanisławowi Moniuszce – wszak obecny rok decyzją Senatu RP ogłoszony został Rokiem Stanisława Moniuszki. W programie obozu był czas na taniec, śpiew i zabawę, znalazły się też spotkania z najstarszymi mieszkańcami Gródka n. Bugiem, wycieczka do Warszawy połączona ze zwiedzaniem Polskiego Parlamentu oraz wycieczka po powiecie sokołowskim z wizytą w sokołowskim Urzędzie Miasta i spotkaniem z Burmistrzem Bogdanem Karakulą.

Uczestników obozu odwiedzili parlamentarzyści od wielu lat wspierający działania Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego: Wicemarszałek Senatu Maria Koc i Senator Waldemar Kraska oraz Starosta Sokołowski Elżbieta Sadowska i Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk.

Kolejnym zadaniem podjętym przez STSK, będącym wynikiem długoletniej współpracy z Towarzystwem Kultury Języka, będzie organizacja w Sokołowie Podlaskim konferencji naukowej pod hasłem „Język zwierciadłem kultury”. Gościć będziemy wybitnych językoznawców, badaczy polskich gwar, naukowców z wiodących polskich uniwersytetów, którzy właśnie Sokołów Podlaski wybrali na miejsce swojego kolejnego spotkania.

W dniach 6 – 7 sierpnia w sali konferencyjnej Urzędy Miasta będzie można wysłuchać wystąpień w następujących tematach:

- Jak ocalić od zapomnienia słownictwo gwarowe?
- A może słowa ocala się same?
- Co daje badaczowi języka analiza tekstów kultury?
- Jaki jest na polski językowy obraz świata?
- Czy to, co nowe w języku, musi być godne potępienia?
- Kiedy język staje się zagrożeniem dla człowieka?

W środę 7 sierpnia, w oddzielnych grupach obradować będą sekcje: logopedyczna i onomastyczna.

Konferencji towarzyszyć będą warsztaty językowe dla uczniów biorących udział w projekcie „Dialog pokoleń” a są wśród nich uczniowie I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim.
Info / Fot: STSK 


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe