17
2020
2017-09-26

Lalki z porcelany w bibliotece


Niecodzienny pomysł mieli pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim – przygotowanie wystawy lalek z porcelany. Pomysł, dzięki zainteresowaniu i życzliwości kolekcjonerów i innych mieszkańców miasta udało się zrealizować.

Na otwarciu wystawy 20 września gościła kolekcjonerka Jolanta Granica-Kownacka z Łebków Wielkich koło Ciechanowa, która udostępniła swój bogaty zbiór polskich lalek w strojach regionalnych, balowych i codziennych z różnych epok oraz lalki pochodzące z wielu krajów Europy i innych kontynentów. Poza tym na wystawie prezentowane są lalki z bogatego zbioru Grażyny Karakuli, która również była gościem wydarzenia. Obie panie interesująco opowiadały o swoich kolekcjach. Lalki udostępnili też Ludwika Anusiewicz, Konrad Ignaciuk, Maja Komosa, Hanna Krasuska-Terka, Hanna Nowotniak, Gabriela Remiszewska, Helena Wojtkowska, Mariola Wojtyńska.
Na otwarcie wystawy przybyła grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Wernisaż był dla nieco starszych uczestników wzruszającym przeniesieniem w czasy dzieciństwa, a dla wszystkich ważnym wydarzeniem edukacyjno-kulturalnym,  ilustrującym piękno i różnorodność kultury ludowej i rzemiosła, historię ubiorów i życia codziennego, a także możliwością poznania bogactwa niepowtarzalnych ubrań regionalnych z różnych, często egzotycznych stron świata.
Doskonałym muzycznym tłem wydarzenia była piosenka „Laleczka z saskiej porcelany” do słów Jacka Cygana w wykonaniu Magdaleny Fronczewskiej.
Wystawę można podziwiać do końca października w pomieszczeniach biblioteki przy ul. Oleksiaka Wichury. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze uzgodnienie terminu. Kierownik biblioteki Elżbieta Lewczuk serdecznie zaprasza i zapowiada kolejne wystawy, prezentujące pasje kolekcjonerskie mieszkańców Sokołowa.

J.O. / FOT. PSP NR 2

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe