42
2019
2012-11-09

Kwesta na cmentarzach


Jak informują pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. K. I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, w tym roku 1 listopada już po raz dziewiąty Komitet „MEMORIA” przy Bibliotece Miejskiej przeprowadził kwestę na sokołowskich cmentarzach. Akcja została zorganizowana na podstawie zezwolenia Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski z dn. 26 października 2012 r.
W zbiórce, poza pracownikami biblioteki i wolontariusza Macieja Tyszko, tradycyjnie uczestniczyli nauczyciele i uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 i Publicznego Gimnazjum Nr 2 oraz, po raz pierwszy, I Liceum Ogólnokształcącego w Sokołowie Podlaskim.  Zebrano 9.521 zł i 67 gr. oraz 13, 12 euro. Wstępnie Komitet ustalił, że pieniądze z tej kwesty w znacznej mierze  przeznaczone zostaną na dokończenie prac renowacyjnych przy nagrobku rodziny Wrońskich, na położenie płyty przy nagrobku Leona Zatkalika oraz na prace porządkujące miejsca wokół nagrobków już odnowionych. Jeżeli wystarczy środków, zostaną wykonane jeszcze prace renowacyjne kolejnego nagrobka.
Warto przypomnieć, że od 2005 roku staraniem Komitetu „MEMORIA” wykonano prace konserwatorskie przy następujących pomnikach nagrobnych: Albina Hryniewieckiego z 1905 r., metalowego  nagrobka rodziny  Hirschmanów z 1904 r., nagrobka z piaskowca księdza unickiego Leona Zatkalika, nagrobka z piaskowca Marii z Wierzejskich Bońkowskiej, nagrobka z piaskowca Jana Dzióbkowskiego, secesyjnego nagrobka z piaskowca Walentego Rosiaka, granitowego obelisku poległych w 1920 roku w obronie Ojczyzny. Poza tym wykonano malowania kryjące i renowację ogrodzeń przy nagrobkach: Anny z Neumarków Holder-Egger z 1902 r., rodziny Raczyńskich z 1872 r., neogotyckim Marii i Stasia Laskowskich z 1889 r., nieznanej osoby z II poł. XIX w. W roku bieżącym rozpoczęto pierwszy etap prac przy nagrobku rodziny Wrońskich na cmentarzu przy ul. Chopina. Koszt wykonanych prac przy tym nagrobku to 12000 zł, z czego zapłacono 9000 zł, a pozostała część opłacona zostanie z tegorocznej kwesty. Dodatkowo Komitet „MEMORIA” pokrył również koszty kart  ewidencyjnych nagrobków. Taka ewidencja jest ważna przy ustalaniu kolejności wykonywania prac konserwatorskich, w zależności od stopnia zniszczenia poszczególnych nagrobków i wartości artystycznej. Koszt wszystkich prac konserwatorskich, które zostały wykonane do tej pory staraniem Komitetu „MEMORIA”, to kwota 60.000,00 zł. Składają się na nią dochód z kwest i dofinansowania. Ogólnie podczas kwestowania  na naszych cmentarzach w ciągu siedmiu lat zebrano kwotę  48246 zł.
Dzięki staraniom Komitetu „MEMORIA” teren cmentarza parafialnego przy ul. Chopina, kaplica i nagrobki powstałe do 1945 roku, decyzją nr 596/2008 Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe